Výběr nových europoslanců by mohl obnovit schvalování Lisabonu

Brusel - Státy budou možná znovu muset ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Jak píšou Lidové noviny, dokument totiž zvyšuje počet europoslanců o 18 na 754. V letošních volbách ale proběhly volby do Evropského parlamentu podle starých pravidel. Členské země teď budou muset dodatečně 18 nových europoslanců vybrat. Pak bude následovat jejich schvalování, a to se zřejmě neobejde bez komplikací. Unie buď odsouhlasí výběr v dokumentu, který by se připojil k Lisabonské smlouvě, to by ale znamenalo, že by ji všechny členské státy musely znovu ratifikovat. Druhou možností pak je, že by se protokol o nových europoslancích připojil tak jako například česká výjimka z listiny práv a svobod k přístupové smlouvě s Chorvatskem.

Zatím se jeví jako pravděpodobnější varianta druhá, unii se po obstrukcích s Lisabonskou smlouvou znovu nechce riskovat, že by někdo shodil pracně schválenou smlouvu pod stůl. Většina zemí je tak pro, aby se výběr nových poslanců schválil pomocí protokolu, který by se připojil k přístupové smlouvě. 

Zdá se, že výběr nových poslanců bude řešit hlavně španělské předsednictví, které začíná v lednu. Prioritou Španělů je schválit dodatečný výběr členů Evropského parlamentu co nejrychleji, aby mohli začít hlasovat. Dokud totiž nebudou odsouhlaseni celou sedmadvacítkou, budou mít v parlamentu pouze status pozorovatele. I tak ale budou tito europoslanci pobírat plat jako jejich volení kolegové. Tito takzvaní fantomové Evropského parlamentu tak sice nebudou moci nic dělat, ale i tak budou stát unii ročně 180 milionů korun. 

Noví europoslanci – kde je vzít?

Díky Lisabonské smlouvě se zvýšil počet europoslanců ze 736 na 754 – tedy o 18 křesel. Ta se rozdělí mezi 12 členských států.

0

Kdo bude vybírat nové europoslance
Kdo bude vybírat nové europoslance