Po 35 letech osvobodily nevinného testy DNA

Florida - Soud ve Spojených státech osvobodil muže, který byl před 35 lety odsouzen na doživotí za únos a znásilnění devítiletého chlapce. Usvědčen byl na základě jediného svědectví samotné oběti. Testy DNA ale teď prokázaly, že se činu dopustit nemohl, bude tak propuštěn na svobodu, americké úřady ho navíc odškodní. Dostane jeden a tři čtvrtě milionu dolarů.

Čtyřiapadesátiletý James Bain už od začátku tvrdil, že je nevinný, přesto 35 let seděl za mřížemi. To je vůbec nejvíc ze všech 247 bývalých vězňů, kteří byli na základě testů DNA ve Spojených státech osvobozeni. James Bain byl osvobozen na základě technologie, která při jeho procesu v roce 1974 ještě neexistovala. Poslední měsíce bojoval za to, aby směl na testy DNA. Úřady mu to ale povolily až po mnoha opakovaných žádostech.

James Bain:

„Když mi brali vzorky, věděl jsem, že je to má poslední šance. Buď budu zavřený do smrti, nebo mě pustí.“

Video Rozhovor s Davidem Vaňkem
video

Rozhovor s Davidem Vaňkem

Soud Baina kdysi poslal do vězení přestože proti němu neexistoval přímý důkaz. Oběť ho údajně identifikovala - podle nových svědectí ale policisté chlapce k výpovědi navedli. Nevinný muž tvrdí, že necítí žádnou zášť. Po propuštění vzal poprvé do ruky mobilní telefon a zavolal matce.

Podle zákonů státu Florida má každý neprávem odsouzený vězeň nárok na kompenzaci ve výši 50 tisíc dolarů za každý rok. James Bain tak svůj nový život odstartuje s 1,75 miliony dolarů.

Kritici se ozývají, že případ Jamese Baina je jasným znamením, že justiční systém je v mnoha ohledech špatný a vyžaduje reformy.

James Bain
James Bain