Zahraniční jednotky se pokusily ovládnout další afghánskou baštu Talibanu

Kábul - Víc než 1 100 vojáků mezinárodních sil včetně 800 členů francouzské cizinecké legie provedlo rozsáhlou operaci v údolí Uzbin východně od afghánského Kábulu. Podle vojenských zdrojů šlo o demonstraci síly vůči bojovníkům Talibanu. Ti loni v srpnu ve stejné oblasti připravili během jediné přestřelky o život deset francouzských vojáků.

Údolí Uzbin je známou baštou povstalců z Talibanu. Mezinárodní síly se ale rozhodly radikály rozprášit. Bitva trvala hodinu a půl, zahraniční jednotky si s povstalci vyměňovaly střelbu z děl, zněly i výbuchy min. Akce se účastnily i francouzské a americké vrtulníky, kromě toho i dva bombardéry, které svrhly na povstalce tunové bomby. 

Výsledky akce ale nejsou zas tak oslnivé, vojáci zabili jednoho příslušníka radikálního islámského hnutí Taliban a tři další byli zraněni. I tak ale celou operaci velitel hodnotí pozitivně. „Je to úspěch, protože jsme mohli vstoupit do údolí. Nikdy jsme nebyli tak daleko na severu. Afghánci zde mohli vztyčit svoji vlajku,“ řekl Benoit Durieux.