Jižní Korea poslala do KLDR Tamiflu

Soul - Jižní Korea poslala do KLDR, kde propukla epidemie prasečí chřipky, půl milionu dávek antivirotika Tamiflu. Jde o první zásilku humanitární pomoci pro komunistický režim na severu rozděleného poloostrova za poslední dva roky. Jižní Korea dřív KLDR pravidelně zásobovala potravinovou pomocí, po nástupu prezidenta I Mjong-baka ale došlo k přehodnocení této politiky.

Několik chladírenských vozů se zásobou Tamiflu a Relanza překročilo nejstřeženější hranici světa. Jižní Korea poslala na sever půl milionu dávek za téměř 300 milionů korun. Severní Korea totiž oznámila devět nových případů nákazy virem H1N1, neoficiální zdroje ale hovoří o několika desítkách obětí této nemoci. 

Jižní Korea tak po téměř dvou letech obnovila zásilky pomoci na sever. Ty totiž ukončila po nástupu jihokorejského prezidenta I Mjong-baka v únoru 2008, který nebyl zasílání humanitární pomoci na sever nakloněn.

V říjnu letošního roku ale jihokorejský prezident své postoje přehodnotil a oznámil obnovení humanitární pomoci, jejíž součástí měla být i dodávka 10 tisíc tun obilí. Prezident si ale klade podmínku, že se KLDR vzdá svého programu určeného k výrobě jaderných zbraní.