Rusko a USA se shodly na odzbrojovací smlouvě

Moskva - Ruští a američtí vyjednavači se shodli na hlavních bodech nové dohody START o omezení jaderných arzenálů. S odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj v Moskvě o tom informovala agentura Interfax. Následně ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zbývající body dohody se vyřeší ve velmi brzké době, možná v řádu hodin. O nové odzbrojovací dohodě obě země jednají už přes půl roku. Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv se na červencovém summitu v Moskvě dohodli, že obě země v rámci chystané dohody sníží do sedmi let počet jaderných hlavic na 1 500 až 1 675 kusů.

„Ustanovení nové dohody START jsou dohodnuta,“ oznámil dnes nejmenovaný ruský diplomat. Zatím ale není jasné, kdy a kde prezidenti obou států smlouvu podepíšou. Vše ale nasvědčuje tomu, že by dohoda měla být podepsána do konce roku. 

„Počítáme s vyřešením všech zbývajících otázek ve velmi krátké době, možná v několika hodinách,“ prohlásil dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nastěrenko. Medveděv i Obama budou dnes v Kodani na summitu o klimatu, je tedy pravděpodobné, že se zde státníci setkají a o nové smlouvě si ještě promluví. Zda by mohli dokument ještě dnes podepsat, není jasné. 

Nová smlouva nahradí dohodu o omezení jaderných strategických zbraní START 1 z roku 1991, jejíž platnost vypršela 5. prosince. Podle odzbrojovací dohody by měly obě země snížit do sedmi let počet jaderných hlavic na 1 500 až 1 675 kusů.