Vědci mají unikát: výbuch podmořské sopky

San Francisco - Americkým vědcům se podařilo vůbec poprvé nafilmovat výbuch podmořské sopky. Unikátní záběry z hlubin Tichého oceánu veřejně prezentovali na probíhající geofyzikální konferenci v San Franciscu. Záběry sopečné erupce pořídil v květnu více než kilometr pod hladinou Tichého oceánu americký ponorný robot Jason během expedice, kterou financovala americká Národní nadace pro vědu spolu s Národním úřadem pro oceán a atmosféru. Výzkumný tým je na ně patřičně hrdý.

„Je to překvapivý objev. Nic takového jsme dosud neviděli a teď vůbec poprvé můžeme pozorovat, jak na mořské dno vytéká žhnoucí láva, která takřka okamžitě mrzne. Vidíme výbuchy a bubliny, jak se dno otevírá. Prostě nádhera,“ řekl mořský geolog Joseph Resing.

Na záběrech kusy jasně červeného magmatu vystřelují ze sopky West Mata do prostoru oblaka síry připomínající kouř, a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno. „Otázku, jestli můžeme vidět podmořskou erupci, jsme si kladli dlouho. Zkoušeli jsme se k ní dostat celých posledních 25 let,“ uvedl Resing.

Podmořská sopka Západní Mata se nachází asi 200 kilometrů jižně od souostroví Samoa. Robot se za ní potopil do více než kilometrové hloubky a erupci se přiblížil na pouhé tři metry. Kromě pořízení cenných záběrů nasbíral na místě vzorky hornin i drobných živočichů, takže z expedice budou těžit nejen geologové, ale i biologové. Vědci věří, že nové informace pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech či jak přežívají někteří mořští živočichové v extrémním prostředí.

Tichý oceán - místo nálezu podmořské sopky
Tichý oceán - místo nálezu podmořské sopky