Hledání sladkých genů slaví úspěch

Praha - V Endokrinologickém ústavu zkoumají geny, které můžou spustit cukrovku, a mají úspěchy. Určili jeden z takzvaných kandidátních genů, který se vznikem této závažné nemoci souvisí. Podobně jako například výzkum leukémie u dětí, zpřesnění testů léčiv nebo příprava transplantace tenkého střeva dostal tento vědecký projekt ocenění ministerstva zdravotnictví. Ve světě hledají příčinu nemoci, kterou jenom v Česku trpí tři čtvrtě milionu lidí, tisíce laboratoří.

Diabetes druhého typu se může dědit, příčinu je možné hledat v genech. „Původně se předpokládalo, že za diabetes může jen několik genů, ale teď se předpokládá, že jich bude několik set, možná tisíc,“ uvedla Běla Bendlová z Endokrinologického ústavu.

Čeští vědci prověřují každého kandidáta. Desítky kandidátních genů prozkoumali, a dokonce našli jeden gen, u kterého se nevědělo, že s cukrovkou souvisí. Poznání příčin cukrovky v budoucnu zlepší její léčbu.

Tento výzkum získal spolu s jinými cenu ministryně zdravotnictví. „Řada našich projektů snese srovnání jednoznačně se světem. I prezentace našich projektů ve světě se tak začíná výrazně zlepšovat, že se dá říct, že jsou konkurenceschopné,“ prohlásil chirurg Miroslav Ryska.