Afrika se potýká s náhlými klimatickými změnami

Keňa – Podle odborníků dopadají největší klimatické změny na chudé státy afrického kontinentu. Ty přitom produkují méně než procento škodlivého oxidu uhličitého a ovzduší tak skoro neznečišťují. Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky, která leží na pomezí Keni a Tanzanie, je v ohrožení. Sněhová čepice takzvané Svítící hory by mohla kvůli změnám klimatu do 20 let úplně zmizet. Odborníci varují, že už teď ledovce dramaticky ubývají.

„Sníh na Kilimandžáru ustupuje, už ho nevidíme tak jasně jako dřív. Takhle to nebývalo, hora se nám mění před očima,“ podotkl obyvatel Amboseli. Sníh na Kilimandžáru zásadně ovlivňuje celé okolí. Když roztaje, zasáhne to lidi i divoká zvířata v chráněné rezervaci Amboseli na úpatí hory.

„Voda z hory napájí místní řeky a jezírka. K těm chodí pít zvířata. Až přestane téct voda úplně, zvířata pomřou a zmizí i národní park,“ vysvětlil ředitel Keňského úřadu na ochranu přírody Julius Kipng'etich. Podle ekologické aktivistky Wangari Maathaiové dopadnou klimatické změny na Afriku tvrdě. Afrika na to ale dle jejího názoru není vůbec připravená.

Nedostatek vody ale sužuje celou východní Afriku. Dopadla na ni smrtící kombinace - 5 let špatné úrody, sucho a vysoké ceny potravin. V ohrožení je podle OSN 23 milionů lidí v sedmi zemích. Etiopská vláda už v říjnu požádala mezinárodní společenství o potravinovou pomoc pro víc než šest milionů lidí. Etiopie je po Nigerii druhou nejlidnatější zemí Afriky. Podvýživou tam trpí skoro polovina z 85 milionů obyvatel.

Kilimandžáro
Kilimandžáro