Evropu dál sužuje vlna mrazů, sněžení narušuje dopravu

Ankara/Varšava/Řím - Nízké teploty a přívaly sněhu dál trápí řadu evropských zemí. V Polsku od poloviny týdne umrzlo osm lidí a o víkendu se tam má ještě ochladit. Šest lidí připravila o život vichřice v Turecku. S mrazy a silným sněžením bojuje Itálie, kvůli špatnému počasí musela být ráno uzavřena letiště v Benátkách a Florencii. V Toskánsku napadlo místy až půl metru sněhu.

V Polsku od poloviny tohoto týdne, kdy zemi zasáhlo mrazivé počasí, umrzlo osm lidí. Jenom ve čtvrtek si zima vyžádala nejméně pět lidských životů. Další dva lidé umrzli ve městě Pila na západě země, oznámila dnes polská agentura PAP. Tělo pětatřicetiletého muže bylo nalezeno na silnici v blízkosti městské nemocnice. Třiapadesátiletý muž tu umrzl v prázdném domě bez topení. Ve městě Tychy na jihu Polska zemřel na podchlazení jednatřicetiletý bezdomovec.

Ve Vratislavi byla v noci na dnešek po šestnáctihodinové přestávce obnovena železniční doprava. Ta byla přerušena kvůli mrazům, které tu poškodily železniční most postavený ještě před druhou světovou válkou. Teprve poté, co byla jeho konstrukce posílena, mohly vlaky zase jezdit. O víkendu se má v Polsku ještě ochladit, na východě by rtuť teploměru mohla klesnout v noci až ke 20 stupňům pod nulou.

Letiště v Benátkách a Florencii muselo být uzavřeno

Také Itálii sevřely mrazy a sněžení zasáhlo dokonce i střed Apeninského poloostrova, informovala agentura ANSA. Na severu mají vlaky, včetně vysokorychlostních, zpoždění. Silnice tu jsou sjízdné pouze s řetězy. Uzavřeno muselo být dnes ráno letiště v Benátkách, stejně jako letiště ve Florencii. V Toskánsku napadlo v některých zónách v pátek až 50 centimetrů sněhu. V pátek také muselo být dopoledne uzavřeno na několik hodin letiště v Boloni. Sněhové přívaly zasáhly kraje Lombardie, Piemont, Emilia-Romagna a Ligurie, ale také Abruzzi. V Janově například sníh a náledí ztěžuje také chůzi pěším, v Modeně úřady kvůli sněhu v pátek zrušily vyučování.

Kvůli mrazivému počasí se v noci na dnešek v tunelu pod kanálem La Manche porouchaly čtyři vlaky. Vlaková doprava, která spojuje Paříž s Londýnem, je až do neděle přerušena. Na 2000 lidí strávilo dnešní noc v tunelu zablokováno ve vlacích. Návrat k normálnímu provozu se předpokládá až v pondělí.

Vichřice zabila v Turecku šest lidí

V Turecku si nepřízeň počasí vyžádala šest obětí na životě. V obci Yukariyagcilar v provincii Balikesir na západě země srazil v pátek večer vichr minaret zrovna ve chvíli, kdy se do mešity lidé přicházeli modlit.

Čtyři osoby pohřbily jeho trosky. Ve městě Menamen v provincii Izmir
zahynul pastýř, na něhož srazilo tornádo strážní budku. Muž, který byl v
ní, utrpěl zranění. Další muž přišel o život ve městě Antakya v provincii
Hatay. Sesunula se na něho zeď, kterou podemlely vydatné deště. V tomto
městě jsou přerušeny dodávky elektřiny a vody a desítky domů jsou zaplaveny.

Provoz v Evropě komplikuje sníh
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24