Odměna za nalezení nápisu z Osvětimi je už téměř 750 tisíc korun

Varšava - Odměna, kterou různé polské instituce nabízejí za informace vedoucí k nalezení ukradeného nápisu „Arbeit macht frei“ z brány někdejšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, se vyšplhala už na 115 tisíc zlotých (asi 726 250 korun). Nápis někdo ukradl v pátek v brzkých ranních hodinách.

Sto tisíc zlotých se rozhodlo za pomoc při nalezení ukradeného nápisu nabídnout muzeum v Osvětimi po dohodě s ministerstvem kultury. Kromě toho odměnu ve výši 5000 zlotých nabídla policie a dalších 10 tisíc bezpečnostní agentura Art-Security Group, která prostory bývalého koncentračního tábora hlídá.

Polsko zostřilo kontroly na hranicích i na letištích

Vedení osvětimského muzea i policisté vycházejí z toho, že krádež museli pachatelé velmi dobře naplánovat. Objevilo se i několik hypotéz, kdo za činem může stát. Někteří lidé se domnívají, že šlo o krádež na objednávku sběratele, podle jiných ji mohou mít na svědomí neonacisté a podle další hypotézy obyčejní zloději kovů.

Krádež nápisu vzbudila rozhořčení nejen v Polsku, ale i v zahraničí, zejména v Izraeli. Židovské organizace vyzývaly polské úřady, aby udělaly vše pro dopadení pachatelů. Ukradený nápis, který vytvořil jeden z vězňů koncentračního tábora, zatím nahradila jeho replika.

Děti z Osvětimi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24