Srbsko podá přihlášku do Evropské unie

Bělehrad - Srbsko se rozhodlo podat přihlášku do Evropské unie. Oznámil to dnes předseda jeho vlády Mirko Cvetković. Vyslovil naději, že přihláška bude podána do konce roku. Prezident země Boris Tadić řekl, že Srbsko již jedná se všemi členskými státy a většina přistoupení Srbska do unie podporuje.

„Srbská vláda se rozhodla podat přihlášku do EU. Teď čekáme, že nám Švédsko (jakožto nynější předsednická země unie) řekne, kdy bude možné ji oficiálně předložit,“ řekl Cvetković novinářům.

V pátek agentura Reuters citovala srbský vládní zdroj, který vyslovil naději, že tento formální krok bude učiněn začátkem příštího týdne. Srbský prezident Boris Tadić řekl, že kandidatura jeho země byla předmětem jednání s představiteli všech 27 zemí unie a že „velká většina našich partnerů náš úmysl podat kandidaturu podpořila“.

Bezvízový styk se Schengenem

Vláda se pro podání přihlášky oficiálně rozhodla v den, kdy pro občany Srbska, stejně jako pro Makedonce a Černohorce, začal platit bezvízový režim ve vztahu k zemím takzvaného schengenského prostoru, jehož členy je většina zemí unie.

Země podá žádost deset let po skončení válečných konfliktů v prostoru bývalé jugoslávské federace, které v 90. letech uvrhly region do etnického násilí a politické nestability. Ze zemí bývalé Jugoslávie je v Evropské unii zatím jen Slovinsko. O přijetí vyjednává Chorvatsko, které by toho mohlo dosáhnout v roce 2012.

Status kandidátské země má ještě Makedonie. Černé Hoře, která o přijetí také usiluje, nebyl zatím tento status přiznán.