V Německu až mínus 30, v Polsku umrzlo 20 lidí

Berlín/Varšava – Mrazy sužují nejen Spojené státy, ale také Evropu. Ve střední Evropě klesají teploty hluboko pod nulu. V Německu naměřili i mínus 30 stupňů. Tuhé mrazy uhodily i v Polsku, kde si chladné počasí vyžádalo už 20 lidských životů. Na podchlazení zemřeli i dva Rakušané, kteří se v noci vraceli z radovánek domů.

Ve Varšavě za poslední noc zemřely dvě desítky lidí. Policejní ředitelství informovalo, že šlo především o bezdomovce. Přes noc teploty v Polsku klesly i k mínus 15 stupňům. Policie proto vyzývá veřejnost, aby je uvědomila, pokud někdo uvidí například na zastávce nebo v parku někoho ležet. Prý se díky tomu možná podaří zachránit lidský život. 

Mrazy komplikují život i starým a nemocným osobám, kterým extrémní chlad působí zdravotní potíže. Mrazy jsou dokonce tak silné, že v Polsku na několika místech popraskaly koleje. 

Meteorologové: Na začátku týdne se oteplí

Dvakrát tak chladněji než v Polsku bylo ale v Německu, kde místy naměřili i mínus 30 stupňů. Nejnižší teplotu uplynulé noci zaznamenali Němci na jihozápadě země v Albstadtu-Degerfeldu, bylo tam mínus 30,3 stupně. V nedalekém Sonnenbühlu pak hodnotu -29,8. Na nejvyšším německém třítisícovém alpském vrcholu Zugspitze teploměr klesl na minus 27,4 stupně. 

V Rakousku bylo nejchladněji v alpském východním Tyrolsku, kde bylo v obci St. Jakob naměřeno minus 24,3 stupně Celsia. Na jihovýchodě Rakouska nepřežili mrazivou cestu z diskotéky nebo restaurace nezávisle na sobě devatenáctiletý mladík a třiačtyřicetiletý muž. 

Počasí komplikuje dopravu

Letadla v evropských metropolích nabírala dlouhá zpoždění, odněkud vůbec nevzlétla. Už druhý den nejezdí expresy Eurostar mezi Británií, a Francií a Belgií, a to až do odvolání. Po pátečním zkratu, kdy v tunelu pod kanálem La Manche uvázlo dva a půl tisíce lidí, se trať jenom testuje. „Snažíme se obnovit provoz v co nejkratším termínu, ale naší prioritou je zajistit bezpečnost a pohodlí cestujících,“ uvádí se v prohlášení společnosti Eurostar.

Potíže mělo kvůli mrazům i bruselské letiště. Nizozemsko zase zaskočily přívaly sněhu. Amsterodamské letiště udržuje v provozu dvě dráhy, které neustále čistí od sněhu. V Haagu a v severních provinciích nejezdí vůbec žádné vlaky ani autobusy.

Předpověď počasí

Meteorologové od pondělí slibují mírnější mrazy, teploty v Německu by se měly pohybovat kolem mínus 2 stupňů. V Rakousku bude kolem 0 stupňů. Zima ovšem ještě potrápí Poláky, kde se na zítra předpovídají teploty kolem mínus 8 stupňů.

0


Za Atlantikem sevřela nejhorší zimní bouře poslední dekády východ Spojených států. Zastavila všechny druhy dopravy. Čtyřicet centimetrů sněhu za den s vichrem o rychlosti šedesát kilometrů v hodině přiměly úřady k varování, aby se nikdo nevydával na cestu autem bez armádních potřeb pro zimní přežití.