Sojuz odletěl do vesmíru, veze novou posádku na ISS

Bajkonur (Kazachstán) - V neděli krátce po půlnoci odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur vesmírná loď Sojuz. Na její palubě je posádka tří astronautů, kteří se po dvou dnech letu připojí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Rus Oleg Kotov, Američan Timothy Creamer a Japonec Soiči Noguči tak nahradí předchozí trojici vědců, která z ISS odletěla počátkem prosince. Od jara příštího roku již bude možné, aby místo tří na stanici trvale pracovalo šest astronautů.  

„Všechno jde podle plánu. Posádka se cítí dobře,“ komentoval start mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos poté, co po zhruba deseti minutách stroj dosáhl orbitální dráhy. Pro raketu Sojuz byl nedělní start vůbec prvním vzletem, jenž proběhl během zimní noci. 

Astronauti mají na oběžné dráze zůstat do května 2010. Kotov i Noguči již v minulosti na ISS působili. Ruský kosmonaut byl v roce 2007 členem stálé posádky, jeho japonský kolega stanici krátce navštívil jako účastník mise raketoplánu Discovery v roce 2005. Padesátiletý Američan letí do kosmu vůbec poprvé.

Sojuz by měl u ISS zakotvit v úterý ve 23:58 SEČ. Nová trojice astronautů nahradí na palubě stanice kolegy z Kanady, Belgie a Ruska, kteří se vrátili na Zemi 1. prosince. Na stanici ji čekají další Američan Jeff Williams a Rus Maxim Surajev. Na jaře se jejich počet rozšíří o dalšího astronauta, po nezbytných úpravách tudíž bude na oběžné dráze moci pobývat celkem šest osob.

Timothy Creamer, Oleg Kotov, Soiči Noguči (zleva)
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bill Ingalls