Polská policie našla nápis z osvětimské brány a zatkla pět lidí

Varšava - Ukradený nápis Arbeit macht frei, který visel nad branou bývalého koncentračního tábora v Osvětimi, je opět na světě. Po třech dnech jej vypátrala na severu Polska policie, která to podle slov varšavského zpravodaje ČT považovala za otázku cti. Bylo zatčeno pět pravděpodobných pachatelů, kteří měli již dříve problémy se zákonem. Hrozí jim až deset let vězení, motivy činu jsou ale zatím neznámé. Nápis byl ukraden v pátek ráno.

Policie vypátrala nápis Arbeit macht frei v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Byl schován v lese blízko domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu. Podle polských médií policisty na skrýš upozornil jeden ze zadržených. Nápis byl rozřezán na tři kusy, z nichž každý obsahoval jedno slovo.

Zadrženým mužům je mezi 20 a 39 lety. Jeden z nich je majitelem stavební firmy, ostatní čtyři jsou nezaměstnaní. Policie je znala, protože se do křížku se zákonem dostali v minulosti už několikrát - kvůli krádežím a ublížení na zdraví. Ke krádeži nápisu je podle policie vedla zřejmě hlavně touha po zisku, žádný ze zadržených nepatří k neonacistické organizaci. Do prostoru bývalého koncentračního tábora se vydali čtyři z podezřelých a pětimetrový nápis rozřezali hned na místě. Jinak jej ale nepoškodili.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Vyšetřovatelé mají několik možných variant, proč ke krádeži došlo a kdo za ní stál. Některá polská média spekulují, že pachatelé nápis ukradli pro „šíleného sběratele“, který si ho zřejmě objednal přes internet.

Nápis se nad bránu vrátí do konce ledna

Policie podle svých slov udělá vše pro to, aby se nápis mohl do osvětimského muzea vrátit do konce příštího ledna, kdy uplyne 65 let od osvobození tábora. Nyní je nad branou replika nápisu.

Několik polských institucí za nalezení nápisu vypsalo odměnu a policie kvůli krádeži zostřila kontroly na hranicích a letištích. Nápis nevyčíslitelné historické hodnoty připomíná téměř jeden a půl milionu lidských obětí, které v jednom z nejhorších koncentračních táborů zahynuly.


Za informace vedoucí k nalezení nápisu vypsaly polské instituce odměnu, která celkem přesahovala částku tři čtvrtě milionu korun (115 tisíc zlotých). Krádež vzbudila velké rozhořčení nejen v Polsku, ale i v zahraničí, zejména v Izraeli. Branou osvětimského vyhlazovacího tábora prošlo za druhé světové války přes milion Židů, většina z nich v něm zahynula.

Osvětimská brána jako symbol nacistických represí

Heslo, které v překladu znamená Práce osvobozuje, bylo umístěno i na vstupních branách dalších koncentračních táborů. Výjimkou nebyla ani Malá pevnost v Terezíně, kde si pražské gestapo zřídilo věznici. Osvětimskou variantu vyrobil jeden z vězňů tábora Jan Liwacz. Po osvobození se jí snažili zmocnit sovětští vojáci, ale místním se podařilo ji uchránit.

Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev. Tamní muzeum ročně navštíví více než milion lidí. Na jeho pozemku se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko ale nemá na jejich údržbu dost peněz. Letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dvěma miliony korun.