Pohřbu Montazerího se zúčastnily statisíce lidí

Komm (Írán) - Statisíce odpůrců íránského režimu se ve městě Komm zúčastnily pohřbu duchovní autority íránské opozice, ajatolláha Hosejna Alího Montazerího. Úřady nemohly pohřeb nejvýznamnějšího disidentského klerika zakázat, ale ulice Kómu střeží pořádková policie a panuje přísný zákaz medializace události. Pohřeb byl zachycen jen na mobilní telefon. Montazerí před půl rokem označil vítězství prezidenta Ahmadínežáda ve sporných volbách za podvod. Na závěr pohřebního obřadu účastníci skandovali protivládní hesla a na několika místech se střetli s policií. Úřady se bojí nové vlny nepokojů.

Lidé skandovali hesla na počest Montázerího a také na podporu opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího, píší internetové stránky podporující íránské reformisty. „Montázerí není mrtev, mrtvá je vláda,“ křičeli protestující, jejichž zelené šátky, pásky či náramky signalizovaly příslušnost k opozici. „Nevinný Montázerí, tvoje cesta bude pokračovat, i kdyby nám diktátor střílel kulky do hlav,“ skandovali další.

Montazerí zemřel o víkendu ve věku 87 let na selhání srdce. Byl jedním z vůdců islámské revoluce z roku 1979, postupně se ale stal velkým kritikem režimu. Určitou dobu byl také navrhován na nejvyššího duchovního vůdce, nakonec byl ale odsunut kvůli kritice přehmatů a excesů islámské revoluce. Několik let musel dokonce strávit v domácím vězení.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Po sporných červnových prezidentských volbách Montazerí vyzval k třídennímu celonárodnímu smutku za Íránce zabité v pouličních protestech. V srpnu pak označil režim vládnoucí v zemi pod vedením nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího jako „diktaturu ve jménu islámu“.

Ajatolláh Montazerí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24