Policie ukončila okupační stávku rakouských studentů

Vídeň - Rakouská policie po dvou měsících vyklidila hlavní posluchárnu Vídeňské univerzity. Od 22. října se tam konala okupační studentská stávka proti stavu financování vysokých škol. V posledních týdnech ale v budově začali hledat útočiště bezdomovci a podle policie se neúnosně zhoršila bezpečnostní situace. Policisté ráno z posluchárny vyprovodili kromě několika studentů desítky bezdomovců.

Sál Audimax Vídeňské univerzity je největší posluchárna v Rakousku. Studenti ho obsadili 22. října a od té doby se v něm nekonaly žádné přednášky. Škola musela zajistit výuku na jiných místech rakouské metropole. Podle vedení univerzity se „bezpečnostní situace v posluchárně masivně vyostřila“, mimo jiné šlo o riziko požáru. Oheň prý několikrát vypukl v odpadkových koších.

Policie před univerzitu nastoupila dnes kolem 6:30. O čtvrt hodiny později začalo vyklízení posluchárny. Trvalo jen pár minut a odehrálo se bez incidentů. Desítka studentů a asi 80 bezdomovců prostory v klidu opustili. Lidé bez přístřeší dostali informace o tom, kde mohou ve Vídni najít ubytování. Hlavní budova univerzity, v níž je i Audimax, se nyní uzavře. Zaměstnanci do ní ale budou mít dál přístup.

Podle zpravodaje ČT v Rakousku studenti svým protestem ničeho nedosáhli. „Škála jejich požadavků byla tak široká, že by bylo dost těžké hovořit o úspěchu. Protest začal kvůli financování univerzit. V době, kdy je rakouský rozpočet velice napjatý, nemohli ale ani sami studenti počítat s tím, že by jejich požadavky vláda vyslyšela,“ popsal Moláček.