V Indii přestali tančit medvědi

Dillí - Indie po mnoha staletích přichází o jednu ze svých tradic. Ochránci zvířat vykoupili a pustili do rezervace posledního cvičeného medvěda pyskatého. Patří k ohroženým druhům, obvykle však bavil obyvatele indických měst svým tancem. Ochránci zvířat za sedm let dostali z indických ulic do rezervací celkem na šest set těchto zvířat. Žádné z nich se ale do divočiny nepodívá. Cvičitelé je připravili o zuby i drápy a bez pomoci se o sebe nepostarají.

Majitel posledního cvičeného medvěda dostal šek na 50 tisíc rupií, tedy necelých 20 tisíc korun. „Otevřu si vlastní obchod, začnu podnikat. Pomůže mi, že jsem do začátku dostal peníze,“ řekl cvičitel medvědů Rádží Sáb.

Uspávací injekce po několika minutách zabrala. Potřeba bylo ještě vyoperovat provaz, který sloužil jako vodítko, spolehlivě bránící jakémukoli vzdoru. „Provaz procházel medvědovým čenichem. Zatáhnutí způsobovalo bolest, a tak majitel kontroloval každý pohyb zvířete,“ vysvětlila předsedkyně nadace Free The Bears Fund Mary Huttonová.

V Indii tak končí tradice tančících zvířat sahající až do 16. století. Medvěd Rádžu byl poslední. Nekončí však ochrana ohrožených medvědů pyskatých, neboť stále ještě zůstávají v hledáčku pytláků. „V řadě zemí z jejich kostí připravují polévku a některé části jejich těl využívají léčitelé,“ upozornila zakladatelka organizace Wildlife SOS Gíta Sešmániová.

Zvěrolékaři vyoperovávají medvědu pyskatému z čenichu provaz.
Zvěrolékaři vyoperovávají medvědu pyskatému z čenichu provaz.