Smutná bilance umrzlých Poláků překročila dvoustovku

Varšava - Přívaly sněhu a tuhé mrazy si o víkendu v Evropě vyžádaly několik desítek obětí - při dopravních nehodách i kvůli umrznutí. V Polsku během víkendu umrzlo 42 lidí; většinou šlo o bezdomovce nebo lidi, kteří usnuli opilí na ulici. Od začátku roku v zemi umrzlo okolo 200 osob, což je dvakrát víc než loni. Ubytovny a útulky pro bezdomovce tu praskají ve švech, může se do nich přijít ohřát nebo vyspat každý, kdo je střízlivý. Lidé umírali i v Německu, Rakousku a Rumunsku, v příštích dnech by se ale situace měla vylepšit, meteorologové předpovídají oteplení.

Ledovka, arktické teploty a zimní chaos ochromily v Evropě na mnoha místech dopravu, mimo jiné v Německu, Rakousku, Španělsku nebo Nizozemsku. Vlaky nabíraly zpoždění a mnohé spoje nevyjely vůbec. Na dálnicích se tvořily zácpy. Některá letiště přestala fungovat. Dnes ráno se situace začala vracet do normálu.

Se zlepšením situace kvůli oteplení počítá i německá policie, která musela vyjíždět k desítkám dopravních nehod. Mrazivé počasí má v Německu na svědomí nejméně šest životů, minimálně tři lidi zabil mráz v Rakousku. Na cestě z diskotéky umrzli na různých místech země třiačtyřicetiletý instalatér a devatenáctiletý mladík. Stejný osud stihl i osmapadesátiletého důchodce. V Rumunsku zemřelo na podchlazení podle tamního ministerstva zdravotnictví 11 lidí.


Rozmary počasí způsobily dopravní potíže i v Belgii a ve Francii, dál nejezdí rychlovlaky Eurostar spojující podmořským tunelem Paříž a Brusel s Londýnem.

Sněhová kalamita
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24