Francie chce prosadit alkohol testery v barech

Paříž - Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux hodlá prosadit, aby ve francouzských barech a nočních podnicích byly přístroje na měření přítomnosti alkoholu v krvi. Tato zařízení podobná automatům na cigarety se mají povinně instalovat na základě novely zákona o bezpečnostní prevenci, který se bude projednávat v únoru příštího roku. Ministr doufá, že přístroje pomůžou v jeho krajanech vzbudit před jízdou větší díl odpovědnosti v zemi, kde denně zahyne na silnicích průměrně 12 lidí.

Přístroje podobné automatům na cigarety by měly být umístěny na viditelném místě nedaleko východu z podniku. Po fouknutí do trubičky na jedno použití se rozsvítí jeden ze dvou ukazatelů. Buď s obrázkem auta s nápisem Můžeš řídit a odvézt své přátele, nebo s obrázkem bosé nohy s nápisem Nemůžeš řídit, nech se raději odvézt.

Sdružení provozovatelů restauračních zařízení se k záměru staví spíše odmítavě vzhledem k tomu, že přístroj v hodnotě 1600 eur (42 tisíc korun) nejspíš budou muset pořídit na vlastní náklady. Podle sdružení jde o způsob zdravotní prevence, kterou by měl financovat buď stát, anebo by přístroje na dechové zkoušky měly být součástí povinné výbavy každého řidiče. Kdyby přístroje financoval stát, vyšlo by ho to při 44 tisíc podnicích, jichž se to týká, na 70,4 milionu eur (přes 1,8 miliardy korun), což by mohlo být při současné ekonomické krizi politicky neprůchodné.

Jak uvedl pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, alkohol je vedle rychlé jízdy ve Francii nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod. V roce 2008 zahynulo na francouzských silnicích 4443 lidí.