Tisíce lidí uctily v Moskvě památku Stalina

Moskva – Rudé náměstí v Moskvě zaplnily tisíce obdivovatelů diktátora Josifa Visarionoviče Stalina, aby oslavili 130. výročí jeho narození. Komunistický průvod převážně starších lidí vedl k jeho hrobu vůdce opoziční strany Gennadij Zjuganov. Podle průzkumu veřejného mínění hodnotí Stalina dodnes kladně 37 procent lidí, zatímco záporně asi jen čtvrtina dotázaných. Rusové ho oceňují hlavně za vítězství ve druhé světové válce, které uchránilo Evropu před fašismem.

„Velikému Stalinovi se za 30 let podařilo přeměnit zemi ve velmoc,“ prohlásil dnes na Rudém náměstí Gennadij Zjuganov, vůdce druhé nejsilnější strany v současném Rusku. Zjuganov dával v projevu do kontrastu Stalinovy skutky s počiny dnešních politiků. Připomněl, že zatímco Stalin vybudoval v první pětiletce 1500 továren, novodobá vláda za posledních 20 let nepostavila ani jediný velký podnik. Za největší Stalinovu zásluhu považuje Zjuganov to, že sovětský vůdce dokázal vyhrát druhou světovou válku. Zjuganov položil dnes věnce k Leninově mauzoleu a ke Stalinově bystě.

Do průvodu na Rudé náměstí přišly uctít Stalina tisíce lidí, hlavně důchodci a komunisté. Penzisté sice mezi stalinisty převažovali, ale položit květy přišli i lidé středního a mladšího věku.

Co řekli o Stalinovi jeho příznivci:

  • „Stalin je živější než kdy dříve. Je slávou a hrdostí našeho lidu.“
  • „Byl to geniální vůdce a vlastenec.“
  • „Za Stalina byl pořádek.“
  • „Byl to největší a nejspravedlivější člověk na světě. Nebyl to jen člověk, byl prostě duší ruského lidu.“


Mnoho ze Stalinových přívrženců včetně Zjuganova je přesvědčeno, že jen manipulace zabránily Stalinově vítězství v loňské televizní soutěži o největší osobnost ruských dějin, v níž na poslední chvíli odsunuli diktátora na třetí příčku mytický středověký vůdce Alexandr Něvský a polozapomenutý premiér z počátku minulého století Pjotr Stolypin. 

Zatímco prezident Dmitrij Medveděv označil Stalinovy zločiny za neospravedlnitelné, jeho předchůdce, současný premiér Vladimir Putin se nedávno vyslovil pro vyváženější hodnocení. Putin sice pochválil Stalina za industrializaci a vítězství ve válce, ale odsoudil represe jako „zločiny proti vlastnímu národu“.

Stalinské represe

Přesný počet obětí stalinského režimu není znám, podle posledních průzkumů britských historiků prošlo v letech 1929 -1953 sovětskými gulagy více než 14 milionů lidí. Navíc kolem 7 milionů lidí bylo deportováno na různá místa v Sovětském svazu.