Odborník: Převoz nosorožců je marný pokus

Nairobi – Randy Rieches, odborník na savce z přírodního parku v San Diegu, kde žijí v zajetí dva nosorožci bílí severní, se obává, že pokus o záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu převozem nosorožců z královédvorské zoo do rezervace v Keni je marný. O víkendu se čtyři bílí severní nosorožci přestěhovali do teplých krajin, ošetřovatelé totiž doufají, že by se zde mohli snadněji rozmnožit.

„Je to bezvýznamné přesunout je sem v tuto chvíli. Je to příliš málo, příliš pozdě,“ myslí si Rieches, podle kterého tento druh již prakticky vyhynul. Rieches tvrdí, že ohrožení těchto několika málo žijících tvorů, kteří se nerozmnožují, na úkor financí pro jiné ohrožené nosorožce, byl špatný nápad.     

Odborníci z keňského parku ale mají jiný názor. Tvrdí, že i kdyby byly šance na úspěch malé, musejí je zkusit. „Řekla bych, že samozřejmě je tady šance. Jaká byla možnost? Nechat je v zoo a nenechat je pářit se?“ prohlásila Berry Whiteová, známá jako zaříkávačka nosorožců, která pomáhala s přípravami převozu.

Zoologové doufají, že se v přirozeném prostředí nosorožci rozmnoží, a zachrání tak tento kriticky ohrožený druh před vyhynutím. V královédvorské zoo nemohly samice zabřeznout, odborníci ale doufají, že v jejich přirozeném prostředí se hladina hormonů u samic dostane k normálu a jim se podaří na svět přivést mládě. 

Čtveřice nosorožců, dva samci a dvě samičky, dorazila do Keni v neděli. Od té doby se v rezervaci Ol Pejeta zabydlují. 

Nosorožec bílý severní nebo nosorožec tuponosý severní?

Nosorožec bílý severní nebo také jinak nosorožec bělorohý, nosorožec tuporohý a nosorožec širokohubý se podle zoologického názvosloví správně jmenuje nosorožec tuponosý severní (lat. Ceratotherium simum, severní poddruh C. s. cottoni). Termín bílý nosorožec je odvozen z angličtiny, kde vznikl omylem záměnou slova wide (široký), za white (bílý). Dřív se totiž nazýval tento nosorožec i širokohubý, odtud tedy ta zkomolenina. 

0

Pro nosorožce tuponosého je rozlišovacím znakem typická široká tlama s rovným horním pyskem. Má dva rohy, dolní roh může být dlouhý dokonce až 1 m, zatímco horní roh je spíše zakrnělý. Tento druh nosorožce je hned po slonu druhým největším suchozemským savcem. Na délku má až 4 metry a vážit může až 2,3 tuny. 

V zajetí žije kromě šesti královédvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních údajů ale odborníci údajně objevili tři jedince, samce, samici a mládě v Súdánu. Ve volné přírodě je poddruh považován za vyhynulý.

Nosorožec bílý
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24