Stíhání Polanského v USA nepozastaveno

Los Angeles - Soud v Kalifornii nezastavil stíhání režiséra Romana Polanského. Zamítl žádost jeho obhájců, kteří se v jeho případu odvolali. Polanski je ve Spojených státech stíhán za nedovolený pohlavní styk s nezletilou dívkou v roce 1977. Režisér byl propuštěn na kauci a je v domácím vězení ve svém domě ve Švýcarsku, kde dokončuje svůj poslední film.

Právníci Polanského chtěli zastavit stíhání Polanského, poukazovali na údajné procedurální chyby, jichž se prý dopustil soudce Lawrence Rittenband, který mezitím zemřel. Soud ale jejich žádost zamítl. V prohlášení ovšem zdůraznil, že tímto rozhodnutím rozhodně nebere na lehkou váhu mimořádně závažná obvinění, která advokáti vznesli proti americkým úřadům. 

Již dříve kalifornský soud uvedl, že nemůže rozhodnout bez Polanského přítomnosti u soudu. Polanského právníci se proti tomuto verdiktu odvolali a výsledkem je dnešní rozhodnutí soudu. 

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie, když přijel na filmový festival. V USA režisérovi hrozí až dvouletý trest vězení za pohlavní styk s třináctiletou dívkou v roce 1977. Švýcarské úřady propustily Polanského na kauci do domácího vězení. Režisér je proto nyní na své chatě v Alpách, odkud se nesmí vzdálit až do případného rozhodnutí soudu o jeho vydání americkým úřadům.