Španělské Vánoce začaly hrou o Tlouštíka

Madrid - Hlavní letošní výhru tradiční španělské vánoční loterie El Gordo (Tlouštík) si mezi sebou rozdělí 1950 držitelů losů s číslem 78 294, každý z nich získá 300 tisíc eur (přibližně 7,8 milionů korun). Celkem bude mezi všechny výherce rozděleno 2,32 miliardy eur (přibližně 61 miliard korun).

Španělé si v tradiční loterii můžou vybrat číslo, na které chtějí vsadit. Hitem letošního roku bylo číslo 25 609 – tedy datum smrti krále popu Michalea Jacksona, který zemřel 25. června. Už tradičně se v popředí držela i démonická cifra 66 666.

„Tuhle loterii si ve Španělsku kupujeme prakticky všichni, je to tradice jako vánoční cukroví. Vánoce tady začínají losováním,“ říká obyvatelka Madridu. 

Video Španělé hrají o Tlouštíka
video

Španělé hrají o Tlouštíka

Slosování začalo dnes v devět hodin. Přibližně tříhodinový program losování, kdy tažená čísla i číslo vítězného losu vyzpěvují děti v uniformách madridské školy San Ildefonso, přenášela televize v přímém přenosu.

Tradice loterie El Gordo sahá až do roku 1763. V současné podobě existuje od roku 1812, název vánoční loterie ale nese až od roku 1892. Na rozdíl od jiných her v této loterii nebere vítěz celý jackpot. Smyslem je, aby se o výhru podělilo co nejvíce sázejících. Loni se peníze dělily mezi bezmála třináct tisíc šťastlivců.

Losování loterie El Gordo
Losování loterie El Gordo