Jemenci protestovali proti náletu. Zaplatili za to životem

Saná – Dva lidé zemřeli a dalších devět bylo zraněno v pondělí při dvou explozích v údajném výcvikovém táboře al-Káidy v Jemenu. Střepiny zasáhly civilisty, kteří sem přišli protestovat proti vojenskému zásahu z minulého týdne.

Stovky mužů z jihojemenských kmenových území se přišly podívat do oblasti, kde má al-Káida své výcvikové tábory a kde se pohybuje 300 až 500 jejích bojovníků. Jemenci se chtěli na vlastní oči přesvědčit, jaké škody způsobil vojenský zásah z minulého týdne.

„To, co se stalo, je výslovně humanitární zločin, jaký nemá místo v moderních dějinách žádné země. Proto jsem tady, abych vyjádřil solidaritu,“ řekl demonstrant Mohammed al Sadi. 

Když se demonstranti rozcházeli, ozvaly se dvě exploze podomácku vyrobených náloží, které zasáhly desítku osob. Úřady obvinily radikální islamisty.

Podle armády zabil čtvrteční nálet v provincii Abján 30 členů al-Káidy, někteří z nich byli cizinci. Podle místních lidí, kteří požadují vyšetření zásahu, bylo ale obětí přes padesát a s povstalci neměly nic společného – prý mezi nimi bylo 17 žen a 23 dětí.