CIA měla v Litvě tajné vězení, mučení potrestáno nebude

Vilnius - Vyšetřování zvláštní parlamentní komise v Litvě potvrdilo, že stát schválil vybudování tajné věznice americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) pro osoby podezřelé z terorismu na litevském území. Věznice měla být v areálu bývalé jezdecké školy ve městě Antivilai nedaleko Vilniusu. Jezdeckou akademii koupila v roce 2004 společnost Elite, která je podle dokumentů litevských vládních činitelů krycí firmou CIA.

Některé dokumenty naznačují, že tajné věznice mohly být dvě - jedna malá, druhá velká. „Identifikovali jsme dva prostory. V roce 2002 začal být realizován první projekt. V souladu s přáním našich partnerů a danými podmínkami byl určen pro přijetí a výslechy jedné osoby. Druhý objekt začal být připravován v roce 2004,“ prohlásil předseda parlamentní komise Arvydas Anusauskas.

Podle komise příslušné státní orgány vydaly povolení umožňující CIA získat nemovitost, která by byla vhodná k věznění osob podezřelých z terorismu a umožňovala jejich výslechy. CIA měla mít právo dopravovat své vězně do zařízení a poté ven ze země bez celní a pasové kontroly. „Prostory existovaly, litevské hranice mohly být překračovány bez kontroly, letadla přistávala. Pokud se týká pasažérů či nákladů zvláštních letů CIA, nemohu nic tvrdit. Litevské pohraniční služby nemohly provádět obvyklé kontroly, a proto ani není známo, co nebo kdo byl přivážen,“ dodal Anusauskas. Letadla určená pro přepravu vězňů podle něj bez kontroly vstupovala do litevského vzdušného prostoru a ve Vilniusu v letech 2002 až 2005 přistála několikrát.

Video CIA provozovala v Litvě tajné vězení
video

CIA provozovala v Litvě tajné vězení

Základem pro závěry parlamentní komise se staly výpovědi a svědectví vysokých litevských politiků a představitelů bezpečnostních služeb. K závěrům komise patří i doporučení státní prokuratuře, aby zahájila trestní vyšetřování celého případu.

Zařízení mělo podle americké stanice ABC fungovat od září 2004 do listopadu 2005 a mělo v něm být zadržováno osm osob. Vyšetřování ale nedokázalo shromáždit dostatek důkazů, které by jasně potvrdily, že bylo vězení uvedeno do provozu. Vězni zde měli být i mučeni: zadržovaným byl odpírán spánek, používalo se nucené stání a bolestivé pozice.

Mučitelé trestu uniknou

I pokud by další vyšetřování prokázalo, že k mučení vězňů agenty CIA skutečně docházelo, není potrestání viníků jisté. „Asi třicet příslušníků CIA má zakázán vstup do Itálie. Byli by tam trestně stíháni, ale nikdy tam nebudou vydáni. Jestli se někdo dopustil trestných činů proti lidskosti na území Litvy, jsem si jistý, že ani tam vydán nebude,“ uvedl pro Českou televizi bezpečnostní analytik Jan Schneider.

Litevská vláda prý s vězením údajně souhlasila po návštěvě tehdejšího amerického prezidenta George Bushe v roce 2002 a jeho slibu, že podpoří litevské snahy vstoupit do Severoatlantické aliance. Litva byla údajně jednou ze tří zemí střední a východní Evropy, kde CIA po 11. září 2001 zřídila tajné věznice pro osoby podezřelé z terorismu. Další prý byly v Polsku a v Rumunsku.