O Nefertiti se znovu rozhořel spor

Berlín - Mezi Egyptem a Německem se oživil spor o slavnou sošku Nefertiti. Kolorovaná busta staroegyptské královny stará více než 3000 let je klenotem nově zrekonstruovaného berlínského Nového muzea. Egypt její vrácení žádá od roku 1923, kdy byla vystavena poprvé. Berlínu nyní znovu pohrozil mezinárodním soudem, pokud ji nedostane zpět. Busta se do Egypta nevrátí zřejmě ani na kratší čas. Zapůjčení podobizny faraonovy manželky odmítl německý ministr kultury Bernd Neumann. Jeho mluvčí uvedl, že zápůjčka a s ní spojená přeprava je „už z konzervačního hlediska naprosto vyloučena“.

„Busta Nefertiti byla jistým německým archeologem propašována z Egypta za pomoci klamu a zastírání,“ uvedl Zahí Havás z egyptské Nejvyšší rady pro památky.

Jenže Nefertiti nebyla válečnou kořistí ani předmětem drancování. Objevil ji archeolog Ludwig Borchardt v egyptské Amarně v roce 1912. Vyvezl ji o rok později na základě tehdy platné dohody o dělení nálezů na ty, které zůstanou v Egyptě, a ty, které je možné vyvézt.

Nadace Pruské kulturní dědictví popírá, že by archeolog Borchardt tehdejšího inspektora starožitností v Káhiře úmyslně oklamal, jak tvrdí Havás. Vše bylo legální, a proto nemůže Káhira vznášet nárok na „navrácení uloupené kulturní hodnoty“.

Dnes už Egypt export žádných vykopávek nepovoluje a ty vyvezené chce zatím marně vrátit, mezi nimi například Rosettskou desku z Britského muzea, díky níž se evropským vědcům podařilo rozluštit staroegyptské hieroglyfy. Úspěšnější je například Etiopie. Před čtyřmi lety dostala od Itálie nazpátek Axumský obelisk, který si odvezli italští vojáci ve třicátých letech jako válečnou kořist.