Sporná demolice památníku zabila matku s dítětem

Tbilisi - Protesty stovek Gruzínců vyvolal odstřel 46metrového sovětského památníku hrdinů z druhé světové války. Místo něj má v druhém největším městě Kutaisi stanout nový gruzínský parlament. Gruzínští váleční veteráni i sousední Rusko jsou pobouřeni - zvlášť když při špatně povedeném odstřelu zahynula matka s osmiletou dcerou. Prezident Michail Saakašvili okamžitě odvolal tamního guvernéra a žádá rychlé potrestání viníků. Rakve obou obětí se staly symbolem opozičního odporu vůči chování vlády v Tbilisi.

Obyvatele druhého největšího města Kutaisi smrt a těžká zranění dalších šokovaly. Nic, ani nový parlament, nemá podle nich cenu dvou životů. Ještě víc rozčílení jsou váleční veteráni a demolici okamžitě ostře odsoudila i Moskva, která ji označila za výraz neúcty ke Gruzíncům, kteří za války bojovali v řadách Rudé armády. Gruzínců na východní frontě pod vedením Josifa Stalina, který byl gruzínského původu, bojovalo 700 tisíc, z nichž polovina při boji s nacisty padla. Naopak s Hitlerem se jich spojilo na 30 tisíc v naději, že tak získají nezávislost na Moskvě.

Gruzie byla součástí Sovětského svazu od roku 1921. Nezávislost na něm vyhlásila v roce 1991. Její vztahy s Ruskem jsou konfliktní, protože její vláda usiluje o posílení svazků se Západem. Vyhrotily se i loňskou válkou o Abcházii a Jižní Osetii.

Putin chce zbouraný památník postavit v Moskvě

„Prezident Saakašvili chtěl jen ukázat, že Gruzínci a Rusové už spolu nemají nic společného. Tento monument ale oslavoval válečné hrdiny,“ říká opoziční vůdce a bývalý premiér Zurab Nogaideli. Ten také přivítal dnešní návrh ruského premiéra Vladimira Putina, aby byl bronzový a betonový památník z Kutaisi opětovně postaven v Moskvě. Putin doufá, že jeho návrh nalezne podporu v obou zemích.

/*json*/{"map":{"lat":42.2651144583,"lng":42.6969909668,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.26395,"lng":42.707489,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/