Arbeit macht frei si zřejmě objednal někdo ze Švédska

Varšava – Krádež nápisu Arbeit macht frei z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi si podle polského listu Gazeta Wyborcza objednal jistý Švéd za 30 tisíc eur (800 tisíc korun). Polská policie to odmítla komentovat, ale naznačila, že za akcí zřejmě stál někdo ze zahraničí. Mluvčí krakovské policie bez dalších podrobností oznámil, že o případu byla informována policie v zahraničí.

Nápis zmizel z brány bývalého koncentračního tábora v pátek nad ránem, policie ho nalezla v neděli v obci Czernikowo nedaleko Toruně pod hromadou větví a sněhu. Tři osoby, které se k činu doznaly, policie převezla k rekonstrukci krádeže zpět do Osvětimi. Vyšetřovatelé chtějí objasnit, jakým způsobem byl 30 kilogramů vážící a pět metrů dlouhý nápis sundán a rozřezán. Nástroje, které byly použity k rozřezání nápisu, nalezli vyšetřovatelé doma u jednoho ze zadržených. Zbylí dva z pěti zatčených vinu odmítli a popřeli, že by v Osvětimi byli.

Krakovská policie ukázala novinářům poškozený nápis, který zloději rozřezali na tři díly podle jednotlivých slov. Některé části kovového lemování byly ohnuté a písmeno i ze slova frei chybělo. Zloději ho zanechali po krádeži na místě, kde ho policie objevila.

Odměna 115 tisíc zlotých (723 tisíc korun), kterou úřady k nalezení nápisu vypsaly, může být vyplacena několika osobám.