Slovenská politika má dalšího nezdvořáka

Bratislava - Tiskový úřad slovenského premiéra čelí skandálu. Jeho šéf Braňo Ondruš během diskuse levicového Klubu Nového slova použil hanlivé výrazy na adresu Romů a homosexuálů. Ondrušova vyjádření se objevila i na internetové stránce YouTube. Organizace zastupující menšiny vyzývají premiéra Roberta Fica, aby šéfa svého tiskového odboru odvolal. Fico se ale k záležitosti odmítl vyjádřit.

Ondruš ve svém projevu vysvětloval své názory na úkoly, které má řešit politická levice. Mimo jiné mluvil i o přístupu k menšinám. „My jsme nemysleli Maďary. My jsme mysleli cikány a buzeranty,“ řekl Ondruš, přičemž sál reagoval bouřlivým smíchem. V proslovu kromě toho označil koaliční partnery vládnoucí strany Smer za šovinisty a zloděje.

Braňo Ondruš:

„A to je tedy problém těch menšin. Mezi námi: my jsme nemysleli Maďary, my jsme mysleli cikány a buzeranty.“

Ondruš ale tvrdí, že jeho slova byla vytržena z kontextu diskuse a že rasistické výrazy použil záměrně jako citát těch, kdo je v souvislosti s politikou menšin používají. Účastníci debaty nicméně považují jeho výroky za nemístné. Právě proto, že byly určeny úzkému okruhu posluchačů, odrážejí prý skutečné názory svého autora a politické strany, kterou reprezentuje.

Hanlivými výrazy na adresu menšin se na Slovensku proslavil hlavně šéf SNS Ján Slota, premiér Robert Fico zase pravidelně nadává novinářům do idiotů, prostitutek nebo prasat.