Mladá nizozemská jachtařka se možná k otci nevrátí

Haag - Nizozemské úřady požádaly soud, aby nařídil odebrání mladé jachtařky Laury Dekkerové z péče jejího otce. Čtrnáctiletá školačka v pátek zmizela ze svého domova v Utrechtu a v pondělí byla objevena na Nizozemských Antilách. Zatím podle policie není jasné, jestli byl v souvislosti s jejím zmizením porušen zákon. Laura, která se chtěla letos jako nejmladší člověk na světě vydat na samostatnou plavbu kolem zeměkoule, byla zatím svěřena pracovníkům sociální péče.

Jachtařka měla v úmyslu vytvořit světový rekord jako nejmladší člověk, který kdy obeplul zeměkouli, ale soud jí to znemožnil s odůvodněním, že cesta by ohrozila její bezpečnost. Slíbil to přehodnotit k 1. červenci 2010. Dívku zatím svěřil do ochranné péče úřadům, které s cestou nesouhlasily. Dekkerová ale žila dále s otcem, který její dobrodružný záměr podporoval a jemuž podle policie zanechala před odchodem dopis. Jeho obsah nebyl zveřejněn. O obsahu rozhovorů s nezletilou dívkou policie rovněž odmítla cokoli sdělit.

Laura se narodila na lodi svých rodičů na Novém Zélandu a strávila první čtyři roky života na moři. Na dvouletou cestu kolem světa se chtěla vydat v září, kdy ještě nedosáhla čtrnácti let. Její otec, který ji začal učit plachtit, když jí byly čtyři, s cestou souhlasil, matka prý ale ne, nikoli sice z obavy, že by dcera plavbu nezvládla, ale ze strachu z nebezpečí v přístavech v rozvojových zemích.

Za nejmladšího člověka, který sám obeplul zeměkouli, se považuje sedmnáctiletý Brit Mike Perham. O překonání jeho rekordu se teď pokouší šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová.