Princ William si vyzkoušel život bezdomovce

Londýn - Britský princ William přespal minulý týden na londýnské ulici, aby si vyzkoušel, jak žijí bezdomovci. Druhý princ v následnické linii po svém otci princi Charlesovi se uložil k spánku ve spacím pytli poblíž popelnic u mostu Blackfriars, upřesnil deník The Daily Mail. Stalo se tak u příležitosti dobročinné akce ve prospěch lidí bez střechy nad hlavou. Vedle prince spali šéf pořadatelské organizace Centrepoint Seyi Obakin a princův tajemník James Lowther-Pinkerton. Obakin řekl, že nejhorší chvíle byla, když je skoro přejel čisticí vůz.

Podle Obakina byl princ odhodlán zkušenost podstoupit, aby získal lepší povědomí o problému a byl schopen trochu lépe pochopit, co lidé spící noc co noc venku prožívají. Budíček byl v šest ráno a princ potom podnikl okružní jízdu po čtvrti West End, aby viděl, kolik mladých bezdomovců tam přespává na ulici. Pak v prostorách organizace Centrepoint pro skupinu mladých bezdomovců uvařil snídani.

„Pro mě to byla děsivá zkušenost. Nemít žádné pohodlné lůžko a být venku vystaven živlům za chladné noci, kdy teplota klesla na čtyři pod nulou. A stejné to bylo pro prince Williama,“ napsal Obakin na internetové stránce své organizace.

Princ William:

„Můj bratr a já jsem vyrostli obklopení láskou a pečující rodinou. Mnoho lidí tohle nemá.“

William doufá, že do deseti let by se dalo úplně zbavit bezdomovectví u mladých lidí. To bude londýnská charita Centrepoint slavit už 50. jubileum. Princ ji zná už od dětství, kdy ho tam vzala jeho matka, zesnulá princezna Diana.

Fotografii z bezdomovecké noci zveřejnila charita až po týdnu. Princ jako voják zvyklý na drsné podmínky zněl pokorně: „Po jedné noci si ani nemůžu představit, jaké to musí být spát v londýnských ulicích každou noc.“ Bulvár zprávou alespoň na chvíli zastínil spekulace, že by se právě William měl stát příštím králem, a nikoliv jeho otec Charles. Zájem vzbudila i jedna sázková kancelář, která si myslí, že by ho v roce  2010 mohla čekat svatba s přítelkyní Kate. Tu přitom královna Alžběta ani nepozvala na vánoční oslavy do nejužšího rodinného kruhu.

Britský princ William ve středisku pro bezdomovce
Britský princ William ve středisku pro bezdomovce