K Vánocům patří i netradiční zvyky, někde to umí pořádně roztočit

Praha - Vánoční svátky v Česku jsou ve znamení klidu, hrozí snad jen uvízlá kost v krku při štědrovečerní večeři. Existují však i místa, kde lidé musejí kvůli tradici hostit podivná individua z ulice nebo například v jižních zemích probíhají divoké párty. Každá země má různé zvyky. Dárečky nosí různé postavičky jako japonský Joulupukki, francouzský Pere Noël, německý Weihnachtsmann nebo ruský děda Mráz či vzteklý skřítek Nisse nebo všude přítomný Santa Claus.

Zatímco u nás děti najdou pod stromečkem zabalené dárečky, v Americe naděluje Santa Claus do punčochy a v Mexiku najdou ratolesti všechny dárky uvnitř obrovského osla z hlíny nebo v hlavě myšáka Mickeyho, kam kromě dárků maminka nacpe i sladkosti a sušené ovoce. Objemné břemeno pak tatínek zavěsí na rám dveří a děti pak celý Štědrý den toužebně čekají, copak asi piňata, jak se nádobě ozdobené slámou říká, skrývá. 

Přímo rej masek se na Vánoce odehrává v Kanadě, převážně v Newfoundlandu. Maškary přepadávají jednotlivé domácnosti, tancují, snědí vánoční dort a vypijí domácí bar. Většinou se jedná o muže ze sousedství, ale nezřídka se zábava zvrtne, neboť se k nezvanému rabujícímu průvodu přidají i bezdomovci, a proto je již tento zvyk v některých kanadských provinciích zakázaný. 

Pravděpodobně nejpodivnější ozdobu vánočního stromečku lze nalézt v Norsku. Norové totiž svou vlast milují natolik, že jejich nejoblíbenější vánoční ozdoba má podobu národní vlajky. Na stromečky se tam věší celé řetězy maličkých praporků, od horní hvězdy až na zem. Dárky pak Norům přinese vzteklý vánoční skřítek Nisse. Vzteklý proto, že je nosí za trest, nikoli dobrovolně. Proč za trest? Kdysi dávno v Betlémě, u kolébky Ježíška, totiž Nisse odmítl složit na přikrývku budoucího Spasitele, za svou lakotu byl tudíž potrestán. Norové jej však ve svých domovech vítají rýžovou kaší, aby si udrželi jeho přízeň a následující rok byl hojný a spokojený. 

Hodně si Vánoce užívají v Argentině, kde lidé pod žhavým sluncem tancují, zpívají a koktejly tečou proudem. Na rozdíl od evropské tradice mají v Argentině nejčastěji listnatý strom ozdobený umělým sněhem vyrobeným z chomáčů bavlny.

Mexická piňata určená pro vánoční dárky
Mexická piňata určená pro vánoční dárky
Více fotek
  • Mexická piňata určená pro vánoční dárky zdroj: www.mexico-city-spanish.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1321/132036.jpg
  • Norský vánoční skřítek Nissé zdroj: www.flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1321/132032.jpg