V Pekingu začal proces s autorem „čínské Charty 77“

Peking - V přísně střežené budově pekingského soudu dnes začal proces s předním čínským obhájcem lidských práv, univerzitním profesorem, spisovatelem a odpůrcem komunistického režimu Liou Siao-poem. Liou čelí obvinění z rozvracení státu, za což může být uvězněn na pět až patnáct let. Podle disidentova advokáta i švagra by verdikt měl padnout v pátek. Budova soudu je v obležení zahraničních novinářů, do soudní síně ale nikdo nesmí, ani manželka obžalovaného. Čínská média o procesu vůbec neinformují. Odpůrci čínského komunismu dostali varování, aby se procesu nezúčastnili.

Proces dnes netrval ani tři hodiny. Prokuratura viní Lioua z toho, že se zveřejněním kritiky vládnoucí komunistické strany a spoluautorstvím Charty 08, která žádá svobodu vyjadřování, dodržování lidských práv a demokratizaci země, dopustil rozvracení státu. Hnutí se přímo inspirovalo československou Chartou 77. Liou byl zatčen ještě před zveřejněním Charty.

Liou se u soudu doznal k tomu, že patří k iniciátorům manifestu. „Zdůraznil ale, že tím neporušil žádné zákony,“ řekl advokát Mo Šao-pching, jehož dva kolegové Lioua v procesu hájí. Právník také patří k signatářům Charty 08, takže disidenta nesměl před soudem zastupovat.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Peking „uklidil“ proces do období Vánoc

Podle Liouovy manželky neplánuje disident podat proti případnému trestu odvolání. „Takové vládě, která nedodržuje žádné principy, není co sdělit,“ řekla. Svého manžela viděla naposledy v březnu, kdy jim policie umožnila krátké setkání. Jediný člen rodiny, který k soudu mohl přijít, byl disidentův mladší bratr.

Liou Siao-po:

„Kdo si chce v rozporuplné společnosti ponechat svou čest, musí bojovat za lidská práva a svobodu vyjadřování. Vězení k tomu patří. Nestěžuji si, je to cesta, kterou jsem si sám zvolil.“

Před soudní budovu dnes přišli protestovat pracovníci zahraničních ambasád. „Podporujeme Lioua na sto procent. Hovoří za nás - za všechny obyčejné lidi,“ řekl jeden ze signatářů Charty 08. Ve chvíli, kdy začal provolávat Svoboda navždy, demokracie navždy, mu policie zabavila transparent. Bloggeři dostali varování, aby se nepokoušeli o případu na internetu psát. Proces se koná za zavřenými dveřmi, ale zvenku jej sledují desítky žurnalistů z celého světa. Chybějí jen čínští novináři. Západním diplomatům je přístup do soudní síně také zakázán.

Zahraniční humanitární organizace poukazují na to, že Čína vybrala pro konání procesu dobu, kdy se západní svět připravuje na Vánoce a pozornost médií je tak menší. „Proces byl načasován na největší svátky západního světa, na dobu, kdy mu sdělovací prostředky nebudou věnovat velkou pozornost,“ řekla zástupkyně newyorské skupiny Human Rights in China Sharon Homová.

Liou Siao-po:

Jedním z nejznámějších čínských odpůrců režimu se stal v roce 1989, kdy se výrazně angažoval v prodemokratických protestech a v událostech kolem krvavého potlačení demonstrace na pekingském náměstí Tchien-an-men.
Naposledy byl tento třiapadesátiletý spisovatel a hlasitý kritik čínského komunistického režimu zatčen 8. prosince 2008 poté, co podpořil takzvanou Chartu 08, v níž několik set čínských aktivistů navrhlo 19 opatření ke zlepšení lidských práv v Číně.
Liou je čestným předsedou čínského PEN klubu a univerzitním profesorem. Štáb České televize se s ním setkal v roce 2007.

Čínská policie zasahuje proti lidem protestujícím před soudní budovou kvůli soudu s disidentem Liou Sia-paoem.
Čínská policie zasahuje proti lidem protestujícím před soudní budovou kvůli soudu s disidentem Liou Sia-paoem.
Více fotek
  • Čínská policie zasahuje proti lidem protestujícím před soudní budovou kvůli soudu s disidentem Liou Sia-paoem. zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1321/132073.jpg
  • Čínský disident Liou Siap-po v rozhovoru pro ČT autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1322/132196.jpg