Soud vyřkl ortel nad Američany, kteří fingovali synův úlet

Denver (USA) - Američan Richard Heene byl dnes v Coloradu odsouzen na 90 dní vězení za to, že v říjnu lživě ohlásil nešťastné vzlétnutí svého šestiletého syna Falcona v podomácku vyrobeném balonu. Jeho manželka Mayumi byla odsouzena na 20 dní veřejných prací s dohledem. Heene bude po 30 dnech vězení propuštěn na podmínku a zbytek trestu si odpyká prací stavebního podnikatele, kterou se v minulosti živil. Noci ale bude trávit ve věznici. Zároveň se oba manželé nesmějí po dobu čtyř let účastnit jakékoli aktivity, jež má souvislost s balonovým létáním.

Obžaloba dosáhla nepodmíněného trestu s argumentem, že příklad Heeneových by v dobách boomu televizních reality show všeho druhu mohl podnítit i jiné občany, aby podvod v nějaké obměně třeba opakovali.

Soud Heeneovi povolil, aby trest 30 dní vězení nastoupil 11. ledna, a mohl tak vánoční a novoroční svátky strávit s rodinou. Oba manželé navíc dostali podmínku čtyř let, kdy se nesmějí zúčastnit žádné aktivity, jež by souvisela s balonovým létáním. Konkrétně především nesmějí finančně profitovat ze žádné knihy, televizního pořadu, filmu či jiného ujednání, jež by vycházelo z jejich konkrétního podvodu. V opačném případě půjdou oba do vězení na čtyři roky. Musejí také zaplatit 42 000 dolarů (v přepočtu 776 000 korun) za zbytečnou záchrannou akci. Právník manželského páru ale uvedl, že jeho klienti peníze na zaplacení záchranné akce nemají.

Šestnáctého října celá Amerika s napětím sledovala, jak dopadne let šestiletého Falcona v doma vyrobeném balonu. Let balonu nad Coloradem na sebe ve Spojených státech strhnul tak obrovskou vlnu pozornosti, že jedna televizní stanice kvůli tomu dokonce přerušila projev prezidenta Baracka Obamy. Jak se později ukázalo, balon ve tvaru létajícího talíře vzduchem plachtil prázdný, protože chlapec se našel na půdě jejich domu.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že se Heeneovi pokusili tímto způsobem získat smlouvu na televizní reality show.

Heene se přiznal k pokusu ovlivnit veřejného činitele, jeho žena Mayumi, která je japonského původu, ke lhaní úřadům. Manželé podle výpovědí matky celou akci plánovali asi dva týdny. Údajně nařídili svým třem synům, aby o letu lhali úřadům i médiím.

Balon, v němž údajně letěl šestiletý Falcon Heene
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24