Sníh, mráz a náledí trápí celou Evropu

Frankfurt nad Mohanem/Miláno - Rozmary zimního počasí trápí celý evropský kontinent. Na mnoha místech v Itálii a Velké Británii se úplně zastavila doprava. V Německu postihl sníh hlavně mezinárodní letiště ve Frankfurtu. Jen společnost Lufthansa musela zrušit 250 letů, uvízlo tam asi osm tisíc cestujících. Dopravní letadlo se 129 pasažéry sjelo ve skotském Prestwicku ze zledovatělé ranveje, nikomu z cestujících se ale nic nestalo. Situace se podle předpovědí meteorologů hned tak nezlepší.

Přestože bílé vločky k Vánocům patří, lidé by si je pravděpodobně raději užili doma, a ne čekáním na letištích nebo nádražích. Největší chaos v dopravě zažívá severní Itálie. Husté sněžení zablokovalo odlet stovek letadel. Obě letiště v Miláně se dočasně uzavřela. Při odblokování hlavní silniční tepny v okolí Milána pomáhalo kolem osmi set vojáků. Školy v celé Lombardii zůstávají zavřeny. Stojí doprava mezi pevninou a ostrovy v Neapolském zálivu.

V Německu postihl sníh hlavně mezinárodní letiště ve Frankfurtu. „Pomáhají nám vyšší teploty. Na odklízení sněhu z letištní plochy jsme nasadili stovku aut a přes tři sta lidí, kteří pracují nepřetržitě čtyřiadvacet hodin,“ komentoval situaci mluvčí frankfurtského letiště.

Sníh ochromil i britské ostrovy. Nízkonákladový dopravce EasyJet zrušil všechny spoje a následovaly ho i další menší společnosti. S náledím na silnicích bojují řidiči v jižní Anglii i ve Skotsku.

V Portugalsku platí stav ohrožení - silnice zasypal sníh, pobřeží bičuje vítr o síle 120 kilometrů za hodinu a pětimetrové vlny. Velmi silný vítr, který dnes zasáhl souostroví Azory a Madeiru v Atlantickém oceánu, narušil v těchto portugalských autonomních regionech letecký provoz. Ve Slovinsku zase přívalové deště vyvolaly záplavy, které zřejmě budou kulminovat až v následujích dnech.