Vědci varují: Až třetina druhů může vymizet kvůli oteplování

Praha - Až třetina živočišných a rostlinných druhů by mohla vyhynout vinou oteplování planety. Vyšší teploty druhy přinutí stěhovat se do větších výšek nebo více na sever. Podle studie univerzit Stanford a Berkeley to část z nich nezvládne dostatečně rychle a vymizí. Podle vědců se přirozené prostředí jednotlivých druhů bude v tomto století přesouvat na sever rychlostí v průměru 420 metrů za rok.

Výpočet rychlosti skrývá velké rozdíly. Například jehličnaté lesy ze subtropických oblastí se budou stěhovat asi o 80 metrů za rok, naopak fauna a flóra z pouští a zaplavovaných prérií se každých dvanáct měsíců posune o více než kilometr a dvě stě metrů.

„U asi třetiny prostudovaných životních prostředí bude přesun rychlejší, než jsou nejoptimističtější předpoklady možností migrace rostlin,“ uvádí studie Kalifornské akademie věd.

V cestě bude stát člověk. Lidé narušili část přirozeného prostředí jednotlivých druhů a ty nebudou mít kam jít. Nepomůžou pak ani přírodní rezervace. Podle Standfordovy univerzity bude za sto let schopná udržet nynější klimatické podmínky méně než desetina chráněných oblastí.