Kolumbijský guvernér nalezen s proříznutým hrdlem

Bogotá - Guvernér jihokolumbijského státu Caquetá, jehož v pondělí unesli levicoví povstalci, byl v úterý nalezen mrtev s proříznutým hrdlem. Tělo devětašedesátiletého Luise Franciska Cuéllara bylo v džungli nedaleko Florencie, v níž byl ze svého domu unesen. Byl to únos nejvyššího kolumbijského politika od roku 2002.

V televizi Cuéllarovu smrt oznámil prezident Álvaro Uribe. V horách v okolí Florencie po únoscích i rukojmím pátralo 2000 vojáků a policistů. Únosci prořízli guvernérovi hrdlo, aby střelbou neupozornili pátrající jednotky.

Do Cuéllarova domu si v pondělí s pomocí granátů prorazilo cestu asi deset mužů ve vojenských uniformách. V dodávce guvernéra dovezli k horám za Florencií, kde auto nechali. Policie našla jeho ohořelý vrak.

Uribe, který ztratil otce při únosu v roce 1983, pak nařídil vojsku, aby guvernéra osvobodilo. Ministr obrany Gabriel Silva vyhlásil odměnu 500 000 dolarů za informaci, která by vedla ke Cuéllarovu osvobození. Únos připsal Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie (FARC), které se ale k akci zatím nepřihlásily.

„Pořád existují tací, kteří by chtěli dát narko-teroristické skupině FARC politické uznání. Je dobře, že mezinárodní společenství chápe, že to, co FARC páchá, utrpení, kterému Kolumbii vystavuje skoro 50 let, snese jenom jedno označení - a to je terorismus,“ uvedl Uribe.

Guvernér byl kvůli výkupnému od roku 1987 unesen už čtyřikrát. Jeho žena řekla, že ho únosci drželi vždy dva až sedm měsíců.

##GMAP:3254:Florencia## 
Pátrání po uneseném guvernérovi
Pátrání po uneseném guvernérovi