Íránská policie se opět střetla s opozicí

Teherán - Íránské bezpečnostní složky zasáhly proti stoupencům opozice ve městě Isfahán. Demonstranti přišli vzdát hold ajatolláhovi Montazerímu, který v neděli zemřel. Policie účastníky akce rozehnala slzným plynem. Nejméně 50 stoupenců proreformní opozice, včetně čtyř íránských novinářů, bylo zatčeno.

Podle íránské opozice obklíčili ráno mešitu policisté v uniformách i v civilu, což vyvolalo střety s lidmi, kteří přicházeli na smuteční bohoslužbu. Policie proti protestujícím stoupencům opozice údajně použila i slzný plyn.

Bezpečnostní síly podle informací opozice rovněž obklíčily dům předního proreformního duchovního v Isfahánu. „Dům ajatolláha Džalaleddína Taherího v Isfahánu obklíčili tajní agenti,“ citovala z opozičního webu agentura Reuters.

Sporadické střety mezi Montazerího stoupenci a policií pokračují od dnešní noci také v rodišti zesnulého duchovního Nadžafábádu. „Situace ve městě je napjatá. Lidé provolávají protivládní hesla,“ uvádí opozice na internetu.

Ajatolláh Hosejn Alí Montazerí zemřel ve věku 87 let na selhání srdce. V pondělí se na jeho pohřbu shromáždily statisíce lidí, kteří skandovali protivládní hesla a na několika místech se střetli s policií.

Montazerí byl nejvýznamnějším íránským disidentským duchovním. Určitou dobu byl také navrhován na nejvyššího duchovního vůdce, nakonec byl ale odsunut kvůli kritice přehmatů a excesů islámské revoluce. Několik let musel dokonce strávit v domácím vězení.

Ajatolláh Montazerí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24