Francie odškodní oběti jaderných zkoušek

Paříž - Francouzský parlament uvolnil cestu k odškodnění obětí francouzských zkoušek jaderných zbraní v letech 1960 až 1996. Odškodnění mají dostat vojáci i civilisté, kteří byli během zkoušek ozářeni a onemocněli kvůli tomu rakovinou. Francie provedla ve zmíněném období na Sahaře a ve Francouzské Polynésii 210 jaderných zkoušek. Účastnilo se jich 150 tisíc vojáků a civilistů. Nárok na odškodnění mohou vznést i poškození obyvatelé obou oblastí, kde se zkoušky prováděly.

Francouzský ministr obrany Hervé Morin letos odhadl, že by se zákon mohl týkat několika stovek osob, které po ozáření onemocněly, či dokonce zemřely. Některé zdroje ale tvrdí, že nároky na odškodnění by mohly vznést i tisíce dalších lidí.

Dnes odhlasovaný text ale v rozporu s přáním asociací veteránů nevytváří žádný speciální fond pro odškodnění. V rozpočtu na příští rok se pro tento účel počítá s deseti miliony eur (260 milionů korun). O odškodnění bude rozhodovat ministerstvo obrany jednotlivě v každém případu.

Video Francie odškodní ozářené
video

Francie odškodní ozářené

Francie uskutečnila v letech 1960 až 1996 podle oficiálních údajů 210 jaderných zkoušek. V době, kdy Alžírsko patřilo do jejího koloniálního panství, je nejprve prováděla v alžírské části Sahary. Od roku 1966 pak pokračovala v testech ve Francouzské Polynésii. Atmosférické zkoušky byly zastaveny v roce 1974, poté již následovaly pouze podzemní a podmořské testy.

Podle odborníků ale v několika případech zkoušky nedopadly podle představ vědců a radiačním účinkům byly vystaveny zejména tisíce vojáků, kteří zkušební prostor střežili.

Levicovým stranám se nový zákon nelíbí. Podle nich je to jen plivnutí do moře. Podle Polynésanů jsou navíc oblasti, které zákon definuje jako postižené spadem, příliš malé. Zákon navíc čelí kritice i kvůli tomu, že nemyslel na tisíce lidí, kteří museli po pokusech opustit domovy. Na řadě atolů je totiž dodnes desetkrát vyšší radioaktivita než na otevřeném moři.

Jaderná zkouška
Jaderná zkouška