Další výrobce stahuje v USA vakcíny proti H1N1

Chicago - Firma MedImmune, která patří pod farmaceutický koncern AstraZeneca, stahuje z trhu vakcínu proti prasečí chřipce, protože přípravek prý ztrácí počáteční účinnost. Rozhodnutí se má týkat 4,7 milionu dávek vakcín ve formě spreje. Na skladech už je ale jenom 3000 dávek, zbytek byl distribuován v říjnu a listopadu, kdy byl přípravek účinný.

MedImmune je už druhý výrobce, který stahuje vakcínu proti chřipkovému viru H1N1 z trhu. 15. prosince učinila z téhož důvodu totéž firma Sanofi-Aventis. V jejím případě šlo o 800 000 dávek určených k očkování dětí.

Zástupce MedImmune tvrdí, že při zahájení distribuce měly vakcíny náležitou účinnost, ale že se při náhodných testech přišlo na to, že se po několika měsících působivost snížila. Důvod prý zatím není jasný. Firma doporučila všem, kdo mají ještě zásoby nosních sprejů, jejichž trvanlivost vyprší v lednu, aby přípravky nepoužili.

Americká vláda uzavřela kontrakty na vakcíny proti prasečí i běžné chřipce s pěti výrobci. Je mezi nimi i britská GlaxoSmithKline, která dodala vakcíny, jimiž se očkuje v České republice.