Soud nařídil pustit z vazby bývalou členku RAF Beckerovou

Karlsruhe - Německý spolkový soudní dvůr v Karlsruhe nařídil propustit z vazby někdejší členku ultralevicové teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF) Verenu Beckerovou. Podle soudců je sice podezřelá z přispění k vraždě spolkového generálního prokurátora Siegfrieda Bubacka z roku 1977, dostatečný důvod k jejímu držení ve vyšetřovací vazbě ale soudci neshledali.

Policie zadržela Beckerovou koncem srpna v jejím berlínském bytě. Státní zastupitelství totiž letos obnovilo vyšetřování Bubackovy vraždy na základě analýzy nových vzorků DNA. Výsledky naznačily, že se nyní sedmapadesátiletá žena mohla na likvidaci někdejšího německého hlavního prokurátora, jeho řidiče a strážného podílet. Důkazy o tom, že právě ona na trojici vypálila smrtící rány, ale podle dostupných informací zatím neexistují.

Bubacka zastřelily v jeho voze 7. dubna 1977 v Karslruhe dvě osoby, které kolem projely na motocyklu. Dosud se nepodařilo zjistit, kdo to byl. Za podíl na vraždě poslal soud na doživotí do vězení Knuta Folkertse, Christiana Klara a Brigitte Mohnhauptovou.

Beckerová kdysi vypověděla, že se atentátu zúčastnili tři členové RAF. Günter Sonnenberg prý řídil motorku. Na jejím zadním sedadle byl Stefan Wisniewski, který na Bubackovo auto střílel. Christian Klar na dvojici čekal v únikovém voze, uvedla na začátku osmdesátých let Beckerová. Podezření, že se ale akce sama účastnila, posílila letos v srpnu domovní prohlídka.

Beckerovou jako někdejší členku Komanda Ulrike Meinhofové, které neslo jméno jedné z vůdčích tváří první generace RAF, policie kvůli podezření z podílu na atentátu na Bubacka vyšetřovala už v roce 1977. Tehdy se její zapojení prokázat nepodařilo. Za přestřelku, která se odehrála při zatýkání, ji ale ve stejném roce potrestal soud doživotním vězením. Propuštěna byla po prezidentské milosti o 12 let později.

Oběť útoku ultralevicových teroristů z německé Frakce Rudé armády (RAF)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24