Evropským úředníkům poloviční zvýšení platu nestačí

Brusel - Členské státy Evropské unie schválily navýšení platů zaměstnancům unijních institucí. Ti od příštího roku dostanou o 1,85 procenta víc, původní návrh byl přitom o polovinu vyšší – 3,7 procenta. Kompromis ale napětí neřeší a odboráři na větším růstu mezd trvají. Před několika dny kvůli tomu stávkovali zaměstnanci Rady Evropské unie i Evropské komise, tedy dvou klíčových institucí unie.

Základní plat euroúředníků bez nejrůznějších příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17 700 eur měsíčně podle zastávané pozice (66 tisíc až 456 tisíc korun) a jejich průměrná mzda vysoce překračuje průměrnou mzdu v Belgii, kde hlavní unijní instituce sídlí. Při výpočtu růstu či poklesu platů unie vychází ze statistik členských států. Zkoumá, jak rostly platy ve státní správě, a zároveň sleduje růst životních nákladů v Belgii, kde hlavní instituce EU sídlí. Navržený růst ale vychází z roku 2008, tedy ještě z doby, kdy Evropská unie nebyla natolik zasažená hospodářskou krizí.

Dohoda členských států neznamená, že zaměstnanci musí konečný kompromis přijmout. Bude záležet především na Evropské komisi, která stále může rozhodnutí jednotlivých zemí napadnout u Evropského soudního dvora v Lucemburku, čímž už pohrozila. Původně navržený mzdový růst o 3,7 procenta vychází z platných unijních pravidel a i diplomaté připouštějí, že by případná žaloba měla šanci na úspěch.