Mladá nizozemská jachtařka zůstane u tatínka

Utrecht (Nizozemsko) – Čtrnáctiletá jachtařka Laura Dekkerová zůstane v péči otce i poté, co minulý týden utekla z domova v Utrechtu do Nizozemských Antil. Dnes tak rozhodl nizozemský soud v Utrechtu, který ji mohl svěřit do péče úřadů nebo matky. Sociální úřad po jejím útěku požadoval, aby byla soudně umístěna na dobu tří měsíců do péče jiné rodiny. To soud odmítl. Dívka se chtěla stát nejmladším člověkem, který sám obeplul Zemi.

Dekkerová z Antil přiletěla do Amsterdamu v úterý ráno. Úřady nyní zjišťují, jakým způsobem se do Karibiku dostala a zda v souvislosti s jejím zmizením nebyl porušen zákon.

Jachtařka se chtěla stát nejmladším člověkem, který kdy sám obeplul zeměkouli. Soud jí tento záměr zakázal s odůvodněním, že plavba by ohrozila její bezpečnost. Zároveň stanovil, že toto rozhodnutí bude znovu posouzeno k 1. červenci 2010. Dívku zatím svěřil do ochranné péče úřadům, které s cestou nesouhlasily. Dekkerová ale žila dále s otcem, který její dobrodružný záměr podporoval a kterému podle policie zanechala před odchodem dopis. Jeho obsah nebyl zveřejněn.

„Soud v tuto chvíli nevidí žádnou potřebu vzít Lauru z jejího domova,“ stojí v dnešním písemném znění verdiktu. Rozhodnutí utrechtského okresního soudu opět otevírá Dekkerové cestu k jejímu plánu obeplout svět. Soud během dnešního slyšení rovněž stanovil podmínky, které musí Laura před případným povolením vyplout splnit. Například musí absolvovat kurz první pomoci a určitý počet plaveb do zahraničí.