Írán drží na tajném místě bin Ládinovy příbuzné

Londýn - Írán údajně zadržuje nejbližší příbuzné nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Mezi nimi je i jedna z jeho manželek, šest dětí a 11 vnoučat. Uvádí to britský deník The Times a mezinárodní arabský list Aš-Šark al-Avsat. Íránci údajně drží Usámovy příbuzné v domácím vězení na tajném místě poblíž Teheránu už osm let. To se týkalo i jeho sedmnáctileté dcery Imán, které se před měsícem podařilo utéct a uchýlit se na saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu. Saúdská Arábie podle svého chargé d˙affaires podniká diplomatické pokusy dostat ji ze země.

Britský list citoval devětadvacetiletého Umara bin Ládina, kterého označuje za čtvrtého nejstaršího syna vůdce organizace al-Káida. Ten prý neměl ani ponětí o tom, že jeho bratři a sestry jsou ještě naživu, dokud mu v listopadu nezatelefonovali. Řekli mu prý, že utekli z Afghánistánu těsně před útoky na americké cíle z 11. září 2001 a vydali se k íránským hranicím. Odtud je Íránci údajně přemístili do střeženého, zdmi obehnaného komplexu nedaleko Teheránu. Z něj nesmějí vycházet, podle svých strážců údajně „kvůli své bezpečnosti“.

Mezi pěti Usámovými syny drženými v komplexu jsou i Saad a Hamzá, o nichž se soudí, že zastávali vysoké postavení v teroristické síti al-Káida. V komplexu prý pobývá řada rodin, takže někteří ze starších sourozenců bin Ládinova klanu mohli uzavřít sňatek a mají vlastní děti.

„Íránská vláda nevěděla, co si počít s touto velkou skupinou lidí, které nikdo jiný nechtěl, a tak je prostě drží v bezpečí. Za to jsme jí zavázáni velkou vděčností a děkujeme Íránu z hloubi našich srdcí,“ uvedl Umar bin Ládin. Zároveň vyjádřil naději, že se rodině dostane povolení vycestovat z Íránu a připojit se k jeho matce, bratrovi a dvěma sestrám v Sýrii nebo k němu a jeho manželce v Kataru.

Bin Ládin je jako šéf al-Káidy obviňován mimo jiné z podílu na teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 či z pumových útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998. Spojené státy na jeho dopadení vypsaly odměnu 27 milionů dolarů (asi 500 milionů korun).

Teroristický útok na New York z 11. září
Zdroj: ČTK/AP