OSN uvalila sankce na Eritreu

New York - Rada bezpečnosti OSN uvalila sankce na africkou Eritreu kvůli podpoře somálských radikálů. Proti zbrojnímu embargu byla jen Libye. Čína, která má právo veta, se hlasování zdržela. OSN viní Eritreu z toho, že dodává zbraně islámským radikálům v Somálsku a finančně je podporuje. Vyzvala vedení země, aby ukončila vyzbrojování a výcvik radikálních skupin, které destabilizují celou oblast. Eritrea obvinění opakovaně popírá. Podle ní jde o výmysl amerických zpravodajských služeb.

Rezoluce uvalila na zemi zbrojní embargo zakazující mezinárodní obchod se zbraněmi. Vybraným jedincům, mezi nimiž jsou také představitelé státu, budou zmrazeny finanční prostředky. Tito činitelé nebudou smět vycestovat ze země.

USA a další země viní Eritreu z toho, že finančně a dodávkami zbraní podporuje radikální islamistické skupiny včetně skupiny Šabáb působící v sousedním Somálsku. Islamisté zde bojují proti místní vládě. I přes několik let trvající zbrojní embargo OSN proti Somálsku jsou však zbraně na somálském trhu volně dostupné.

/*json*/{"map":{"lat":12.6403383068,"lng":45.439453125,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Somálský ozbrojenec
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24