Rusko testovalo balistickou střelu a s Gruzií se dohodlo na otevření pozemní hranice

Moskva/Tbilisi - Rusko a Gruzie se dohodly na otevření svých pozemních hranic, které byly uzavřeny od roku 2006. Státy otevřou pohraniční přechod Verchnij Lars, jediný pohraniční přechod, který neleží v gruzínských separatistických republikách Jižní Osetie a Abcházie. Zároveň se Rusku povedlo úspěšně testovat mezikontinentální balistickou střelu Vojevoda RS-20B, podle klasifikace Severoatlantické aliance SS-18 Satana. Test se uskutečnil v rámci programu ruské armády, která chce prodloužit životnost raket Vojevoda RS-20B z deseti na 23 let.

Verchnij Lars je jediný pohraniční přechod mimo Abcházii a Jižní Osetii

Obě země se loni v srpnu střetly v krátkém ozbrojeném konfliktu právě o gruzínské odštěpenecké republiky Abcházii a Jižní Osetii. Moskva pak uznala jejich nezávislost. Až do dnešního dne se k ní připojily pouze Venezuela, Nikaragua a malý tichomořský stát Nauru. Pro zbytek světa je územní celistvost Gruzie nedělitelná. I tak se Rusko s Gruzií dohodlo na otevření hranic a informaci potvrdila i náměstkyně gruzínského ministra zahraničí Nino Kalandadzeová.

Rusko úspěšně odpálilo mezikontinentální střelu Vojevoda

„Operace předcházející odpálení, odpálení samé a let rakety se uskutečnily přesně podle programu,“ konstatoval mluvčí armády Vadim Koval. Dodal, že cíl na střelnici poloostrova Kamčatka na ruském Dálném východě byl zasažen s očekávanou přesností. Raketa byla odpálena z regionu Orenburgu, severně od hranic s Kazachstánem.

Ruská armáda zaznamenala 10. prosince vážný neúspěch při odpálení mezikontinentální rakety Bulava, která se má stát chloubou jeho strategických sil. Od roku 2005 uskutečnila 12 zkoušek rakety Bulava a osm z nich bylo neúspěšných. Bulava je určena pro novou generaci jaderných ponorek.