Americký Senát schválil Obamovu reformu zdravotnictví

Washington - Americký Senát schválil návrh reformy zdravotnictví prosazovaný prezidentem Barackem Obamou. Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu, už odklepla svůj vlastní návrh a v novém roce začnou jednání o kompromisu. Pokud změna projde, čeká americký zdravotní systém největší zásah od poloviny 60. let.

Klíčová reforma, která má přeorat americké zdravotnictví, má za sebou další úspěšný krok. Demokratičtí zákonodárci nadělili Baracku Obamovi vánoční dárek, i když cesta dokumentu Senátem byla zdlouhavá a jednání tvrdá. „Chceme zajistit, aby lidé, kteří nemají zdravotní pojištění, toto pojištění získali. Zákon se dotkne třiceti milionů lidí,“ řekl Obama.

Opozice tvrdí, že Obamova reforma udělá ještě větší díru do už beztak zadlužené státní kasy a její náklady odhadují na 500 miliard dolarů. Plán dělí jak politiky, tak veřejnost. „Je nešťastné, že hlasujeme o zákoně, proti kterému je jednašedesát procent Američanů. Lidé, poskytovatelé zdravotnické péče i právníci namítají, že tahle norma přinese větší vládní kontrolu nad zdravotnictvím,“ namítl Charles Grassley, republikánský senátor za stát Iowa.

Demokratičtí senátoři sice zdolali zdržovací taktiku republikánů, vyhráno ale stále ještě není. Sněmovna reprezentantů navrhuje mnohem ambicióznější a dražší variantu než Senát. Demokratičtí poslanci už ohlásili, že senátní verzi jen tak nepřijmou. Začátkem příštího roku tedy Spojené státy čekají další tvrdá jednání o budoucnosti zdravotního systému.

Operační zákrok
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24