Papeže před půlnoční srazila k zemi labilní žena

Vatikán - Začátek půlnoční mše ve Vatikánu narušila psychicky labilní žena, která překonala bezpečnostní zábrany a papeže Benedikta XVI. kráčejícího k oltáři srazila k zemi. Papež při incidentu neutrpěl žádné zranění a mši, která letos kvůli jeho náročnému programu začala netradičně v deset hodin, v pořádku zahájil. Byla to už pátá půlnoční mše, kterou Benedikt coby hlava katolické církve celebroval.

Dvaaosmdesátiletý papež se rychle postavil na nohy a dál klidně pokračoval v chůzi. U oltáře pak zahájil tradiční půlnoční kázání. Ženu okamžitě zadržela vatikánská bezpečnost. Papež při pádu přišel o mitru, obřadní pokrývku hlavy vysokých církevních hodnostářů, a další doplňky. Na zemi ležel několik vteřin, než se za přispění pomocníků postavil opět na nohy. „Viva il papa (Ať žije papež)!“ vykřikl dav poté, co Benedikt XVI. vstal. Poté se obklopen ochrankou vydal k hlavnímu oltáři. Během následujícího kázání se o incidentu nezmínil.

Vatikán dnes dopoledne vydal prohlášení, v němž identifikoval ženu jako
pětadvacetiletou Susannu Maiolovou, která má italské i švýcarské státní
občanství. Žena nebyla ve chvíli, kdy napadla papeže, nijak ozbrojena. Na
místě činu byla zadržena vatikánskými bezpečnostními složkami, ještě ve
čtvrtek večer vyslechnuta a pak skončila na psychiatrii. Žena tvrdí, že chtěla papeže jen obejmout.

Podle spolupracovnice ČT Vědunky Lunardi je to tatáž žena, která se i loni pokusila k papežovi dostat a narušit tak tradiční půlnoční mši. Tenkrát jí v tom zabránila ochranka, když ji srazila k zemi. Mluvčí vatikánu Lombardi na dotazy novinářů o případném trestu pro ženu řekl, že vatikánská justice je milosrdná. Vatikán prý s určitými riziky počítá, protože papeže nelze od věřících neprodyšně oddělit.

Při incidentu však utrpěl zlomeninu stehenní kosti kardinál Roger Etchegaray. Sedmaosmdesátiletý doyen kolegia kardinálů byl přijal na římskou kliniku Gemelli. Příčiny kardinálova zranění nejsou příliš jasné, protože v okamžiku, kdy se na papeže žena vrhla, stál o několik metrů dále. Možná se rychle obrátil.

Na papežovu bezpečnost dohlíží švýcarská garda společně s italskou a vatikánskou policií. Od teroristických útoků na USA 11. září 2001 zpřísnil Vatikán bezpečnostní podmínky. Nyní se musí každý, kdo chce vstoupit na Svatopetrské náměstí, podrobit prohlídce detektorem kovů.