Jeruzalémský patriarcha vyzval k míru na Blízkém východě

Betlém (Palestina) - Fuád Tval, jeruzalémský patriarcha, při půlnoční mši v palestinském městě Betlémě na Západním břehu Jordánu v noci na dnešek vyzval k ukončení konfliktu na Blízkém východě. Uvedla to agentura DPA. Lidé prý nechtějí poslouchat další sliby, žádají mír. „Jsme touto situací tolik unaveni, jsme unaveni čekáním a jsme unaveni řečněním a sliby z přednášek, lhůt a vyjednávání,“ řekl Tval. Vyzval Izrael, aby ukončil blokádu pásma Gazy.

Na mši zavítal i prezident Mahmúd Abbás

Mše se vedle tisíců lidí zúčastnil také prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a palestinský premiér Salám Fajad. „O těchto Vánocích se chceme společně se všemi lidmi dobré vůle modlit za svobodu. Svoboda, kterou si žádáme, se liší od svobody, kterou nám svět slibuje a dává. Svoboda, kterou nám svět nabízí, je postavena na moci a násilí. Hledáme takovou svobodu, která pramení ze spravedlnosti a lidské důstojnosti,“ obrátil se Tval na věřící.

Podle starosty města, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš, sem zavítalo na vánoční svátky okolo 15 tisíc návštěvníků. Hotely jsou zcela zaplněny. Betlém je částečně od Izraele oddělen zdí a překročení hranice je občas komplikované.

I na Vánoce došlo na Západním břehu Jordánu k násilí

Ani o Vánocích se Západnímu břehu Jordánu nevyhnuly násilnosti. Neznámý střelec u města Nábulus zabil ve voze Izraelce, otce sedmi dětí. K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo palestinské strany Fatah, Brigáda mučedníků od Al-Aksá.

Izrael ve čtvrtek povolil 420 křesťanům vycestovat z pásma Gazy, aby se mohli připojit k pobožnostem na Západním břehu Jordánu. V Gaze žije 1,5 milionu obyvatel, z toho asi 3000 se hlásí ke křesťanství. Izrael z bezpečnostních důvodů umožnil opustit Gazu jen křesťanům do 18 let a nad 35 let.

Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás