Thajský soud prodloužil vazbu posádce letadla se zbraněmi z KLDR

Bangkok – Thajský soud dnes prodloužil o dalších dvanáct dní vazbu posádce letounu, která se podle všeho snažila propašovat do Severní Koreje zbraně. Vyhověl tak žádosti policie kvůli neskončenému vyšetřování. Informovala o tom agentura AP. Čtyři Kazaši a Bělorus byli zadrženi 12. prosince při mezipřistání v Bangkoku. Jsou podezřelí, že chtěli dostat do Severní Koreje 35 tun raketových hlavic, granátů a dalších zbraní, což by bylo porušení sankcí OSN. Pětice ale tvrdí, že měla jen převézt na Srí Lanku těžební zařízení. Všem údajně hrozí doživotí.

Soud již dříve uznal, že v případu, kdy se jedná o porušení sankcí OSN proti KLDR, je třeba dát policii více času na vyšetřování všech okolností. Odmítl žádost posádky o propuštění na kauci. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, kam letoun směřoval. Posádka tvrdí, že se domnívala, že převáží na Srí Lanku zařízení k těžbě ropy. Odmítá, že by plánovala s nákladem zbraní letět do Íránu.

Na palubě stroje byly podle agentur nalezeny výbušniny, granáty, pancéřové pěsti a raketové hlavice. To je výzbroj, kterou rezoluce OSN zakazuje dopravovat do KLDR nebo z ní.